آموزش‌ و ترفندهای سرفیس
موضوعات داغ

کاربرد های قلم سرفیس پن ( ترفندها و آموزش طرز استفاده از Windows Ink)

ویدئو معرفی و آموزش امکانات قلم Surface Pen در محیط Windows 10 و برخی برنامه‌های کاربردی مربوط به قلم

حالا پس از دو سال، تصمیم گرفتیم تا مطلب بسیار پرطرفدار و محبوب کاربرد قلم Surface Pen بر روی دستگاه‌های سرفیس را مجددا منتشر کنیم. اما اینبار با استفاده از قلم جدید، دستگاه سرفیس پرو 6 جدید و سیستم عامل و برنامه‌های کاربردی جدید.

 

مقدمه

به طور کلی به پروژه قلم‌محور نمودن سیستم عامل ویندوز، Windows Ink گفته می‌شود که با سیستم عامل فوق العاده سبک و لمسی‌محور Windows 8، بر روی دستگاه‌های Surface Pro 1,2,3 آغاز شد. پروژه‌ای که امروزه سیستم عامل مدرن Windows 10 را تبدیل به برترین سیستم عامل کامپیوتری در بهره‌بردن از صفحات لمسی و قلم‌های دیجیتالی کرده است.

این پروژه در ابتدا صرفا به برنامه OneNote و نهایتا به یک کیبورد مخصوص به قلم ختم می‌شد. کیبوردی که البته در نوع خود خارق العاده بود و قابلیت تبدیل نوشتار شما با قلم بر روی آن را به حالت تایپ شده ارائه می‌داد. ایده‌ای که ظرف تنها یک سال شرکت Google از آن کپی برداری کرده و در کیبورد نرم افزاری فوق العاده کامل Google Keyboard آنرا ارائه داد.
اگرچه سیستم عامل عقب‌مانده Macintosh که هنوز حتی به صفحات لمسی هم مجهز نشده است که بخواهد از این ایده کپی برداری کند.

اما بعد از Windows 8 که آغاز پروژه ” ویندوز اینک ” بود، مخصوصا در نسخه 1607 از Windows 10 که با نام به‌روز رسانی سالگرد نیز مشهور است و دو سال پیش عرضه شد، شاهد پیشرفت‌های بسیاری از Windows Ink بودیم. پیشرفت‌هایی که به معنای واقعی کلمه، ویندوز را یک سیستم عامل قلم‌محور کردند.

ما دو سال پیش و همراه با رونمایی از به‌روز رسانی سالگرد ویندوز 10، ویدئویی را منتشر کردیم که در فضای مجازی بسیار پربازدید و محبوب شد، چراکه به نوعی یک ویدئو تک در بین تمامی فضای مجازی فارسی زبان و ایرانی به حساب می‌آمد، به طوریکه هنوز نیز چنین ویدئوی کاملی توسط یک منبع ایرانی و فارسی زبان ساخته نشده است.
این ویدئو کاربردهای مختلف قلم سرفیس پن را در محیط ویندوز 10 مورد بحث قرار داده و به معرفی و آموزش Windows Ink Workspace پرداخت.

حالا نیز پس از دو سال ما تصمیم گرفتیم که با توجه به به‌روز شدن قلم، دستگاه، سیستم عامل و برنامه‌های کاربردی موجود بر روی Surface و Windows 10، مجددا ویدئو آپدیت شده‌ای حتی با کیفیت‌تر و جذاب‌تر را خدمت شما عزیزان تقدیم کنیم که علاوه بر موارد موجود در ویدئو قبلی، موارد جدید اضافه شده در آخرین به‌روز رسانی‌ها را نیز پوشش دهد.

ممنون از همراهی شما

تنظیمات قلم، اولین قدم

پیش از هرچیز شما می‌بایست بتوانید تنظیمات قلم خود را مناسب‌سازی کنید. بدین منظور برنامه کاربردی تحت عنوان Surface که به صورت پیش فرض تنها بر روی دستگاه Surface شما نصب شده است را باز نمائید.

در این برنامه وارد زبانه Battery Level شوید تا از میزان باقی مانده شارژ باتری قلم خود، اطلاع پیدا نمائید؛ اگرچه این فضا اطلاعات باتری دیگر دستگاه‌های بلوتوثی متصل به دستگاه از جمله ماوس‌ها را نیز به شما نشان می‌دهد.
همانطور که می‌دانید، قلم Surface Pen از نیروی آمده از یک باتری AAAA تغذیه می‌کند که پاسخگوی در حدود یکسال و یا حتی بیشتر از استفاده شماست و پس از آن می‌بایست اقدام به تعویض آن نمائید.
بدین صورت که به سادگی انتهای قلم خود را به سمت بالا بکشید تا باتری خارج گردد، سپس باتری جدید را وارد کرده و قلم را برعکس روند مذکور، ببندید.

پس از چک نمودن درصد پر بودن باتری قلم خود، وارد زبانه Pen از برنامه کاربردی Surface شوید.
در اینجا می‌توانید حساسیت نوک قلم خود به فشار وارده از طرف دست‌تان را تنظیم نمائید. یعنی فشار اعمالی شما بر روی قلم، می‌بایست چه بازه ضخامتی به هنگام نوشتار در برنامه‌هایی که از این قابلیت پشتیبانی می‌کنند را ارائه دهد.
این قسمت به جز شخصی سازی، برای قلم‌هایی که دچار ایراد شده‌اند نیز کمک می‌کند.
اما پیشنهاد می‌کنیم تا همواره در حالت استانداردی، با گزینه Reset، مورد توضیح داده شده را به مقدار پیش فرض خود ببرید.

در همین صفحه با زدن بر روی عبارت Settings app، وارد قسمتی از برنامه تنظیمات خواهید شد که امکانات بیشتری را در اختیار شما قرار می‌دهد.
برای مثال حالا اینکه شما راست دست هستید یا چپ دست، برای سیستم عامل مدرن Windows 10 مهم است.
همچنین تنظیمات نوشتار داخل فیلدها که کمی بعدتر این امکان را به صورت کامل تشریح خواهیم کرد.
یا تنظیم اینکه در چه حالتی با زدن قلم بر روی فیلدهای نوشتاری، امکان نوشتن با قلم داخل آنها فراهم شود، فقط در حالت تبلت یا هرزمان که کیبورد متصل نیست.

کمی پایین‌تر در همین صفحه به شما امکان تنطیم قابلیت‌های نرم افزاری دکمه انتهایی قلم داده می‌شود.
یعنی می‌توانید انتخاب کنید که با یکبار زدن، دو بار زدن و نگه داشتن دکمه انتهایی قلم، دقیقا چه اتفاقی بیفتد.
در ادامه، این مورد را با مثال توضیح خواهیم داد.

Edge، فراتر از یک مرورگر

پس از مناسب‌سازی تنظیمات Surface Pen، به سراغ استفاده از آن می‌رویم.

زمانی که Microsoft، برنامه کاربردی Reader که PDF خوان پیش فرض Windows 8 بود را به صورت کامل در Windows 10، منقضی اعلام کرد و مرورگر بسیار سبک و لمسی‌محور Microsoft Edge را به عنوان PDF خوان پیش فرض ویندوز معرفی کرد، دیگر فایل‌های پی دی اف برای شما به صورت میانبرهای اینترنتی نمایش داده نشده، و حالا پس از آپدیت 1809 ویندوز آیکونی حاوی عبارت PDF و پس‌زمینه قرمز رنگ را دارا هستند.

لذا به هنگام مشاهده فایل‌های PDF توسط اج می‌توانید با انتخاب گزینه Add notes، به نوشتار و ترسیم بر روی آن پرداخته و حتی آنرا به همان شکل ذخیره کنید.

نوشتار مستقیم قلم در فیلدها

حالا موقع معرفی امکان نوشتن در داخل فیلدهاست. امکانی که در آخرین به‌روز رسانی 1809 از آن رونمایی شده و سمبل مدرن شدن Windows 10 حتی در مقایسه با سیستم عامل از پایه لمسی Android می‌باشد.
در دستگاه‌های لمسی، به هنگام زدن بر روی فیلدهایی که امکان تایپ کردن در آنها وجود دارد، کیبورد لمسی به صورت خودکار بالا می‌آید. این کیبورد لمسی برای مایکروسافت در ویندوز 8 همانطور که در ابتدا عنوان شد، دارای قسمت جداگانه‌ای بود که امکان نوشتن با دست و یا قلم را به شما می‌داد. لذا با نوشتن بر روی کیبورد لمسی مخصوص به قلم، نوشتار شما به حالت تایپ شده آن تبدیل می‌شد تا شما را از زدن حروف برای نوشتن کلمات بی‌نیاز نماید.

اما Microsoft و هنرمندان مشغول به پیشرفت سیستم عامل مدرن Windows 10، ایده جالبی را در این رابطه برای استفاده از قلم داده‌اند.
اینکه شما به جای نوشتن بر روی کیبورد لمسی، مستقیما در داخل فیلدها به نوشتار بپردازید و سپس سریعا نتیجه بگیرید. امکان فوق العاده‌ای که نه تنها در بین سیستم عامل‌های کامپیوتری، بلکه حتی در بین سیستم عامل‌های از پایه لمسی همانند Android نیز هنوز ناب به شمار می‌رود.

البته ارائه این توضیح لازم است که به علت بسیار نوپا بودن این قابلیت مدرن، هنوز امکان استفاده از آن در تمامی محیط‌ها فراهم نیست و بی‌صبرانه منتظر سازندگان نرم افزارها هستیم تا از این قابلیت معرفی شده توسط ویندوز 10 در نرم افزارهای خود نیز بهره‌ببرند.

فضای اصلی

Windows Ink Workspace

 بالأخره نوبت می‌رسد به فضای اصلی قلم‌محور نمودن Windows 10 به نام Windows Ink Workspace.
می‌توانید در برنامه Settings، تنظیم کنید که منوی مربوط به Windows Ink Workspace به سرعت و توسط یکبار زدن دکمه انتهایی قلم در اختیار شما قرار گیرد.

یادداشت‌های چسبانکی

Sticky Notes

اولین فضای موجود در این منو، برنامه سنتی Sticky Notes می‌باشد که حالا بسیار مدرن‌تر شده است حتی به نسبت دو سال پیش که یکبار دیگر آنرا با نسخه 1609 از Windows 10 معرفی کردیم.

چراکه حالا حتی امکان همگام نمودن یادداشت‌ها در این فضا با حساب مایکروسافت شما نیز پدید آمده است.
همچنین از نظر ظاهر برنامه، رابط کاربری و ضخامت نوشتار نیز شاهد پیشرفت‌های بسیار خوبی در مقایسه با استیکی نوتز نسخه 1609 از ویندوز 10 هستیم.

این پیشرفت‌ها در به‌روز رسانی 1803 ویندوز در Sticky Notes حادث شدند؛ زمانیکه این برنامه به عنوان یک برنامه کاربردی جداگانه هم در Store عرضه شد تا بتوانید آنرا حتی بر روی نسخه‌های پیشین Windows 10 نیز نصب کرده و میانبر آنرا بر روی منوی Start به عنوان یک برنامه کاربردی پین نمائید.

رسم سریع در

Sketchpad

دومین فضای موجود در Windows Ink Workspace، فضای Sketchpad است که هیچ تفاوتی نسبت به دو سال پیش نکرده. فضایی که امکان رسم و طراحی سریع را با ساده‌ترین ابزارها در اختیار شما قرار می‌دهد تا بتوانید منظور خود را با اشکال به دیگران برسانید.

رسم بر روی صفحه با

Snip & Sketch

و آخرین فضا هم که نام آن در مقایسه با دو سال پیش کاملا متفاوت شده است، فضای Snip & sketch می‌باشد.
این فضا یکی از پرکاربردترین ابزارها به شمار رفته و به شما امکان رسم و نوشتار سریع بر روی تصویری گرفته شده از تمام یا قسمتی از صفحه نمایش را می‌دهد.

در ویدئو قبلی، نام این فضا Screen Sketch بود که به نوعی با ابزار Snipping Tool، یک دوگانگی بی‌مورد را در ویندوز 10 به وجود می‌آورد.
حالا جدیدا و در به‌روز رسانی 1809، این فضا به Snip & sketch تغییر نام داده است تا به نوعی به صورت رسمی جایگزینی برای ابزار سنتی اسنیپینگ تول به حساب آید.
علاوه بر اینکه پس از نسخه 1809، این فضا نیز همانند Sticky Notes به عنوان یک برنامه کاربردی جداگانه داخل استور قرار داده شده تا بتوانید آنرا به موزایک‌های منوی استارت اضافه نمائید. همچنین امکان اضافه کردن گزینه Screen snip بین گزینه‌های موجود در Action Center هم فراهم آمده تا ویندوز 10 مدرن در مجموع به شما چهار راه سریع برای دسترسی به نوشتار بر روی عکسی از صفحه را ارائه دهد.

رسم بر روی صفحه با

OneNote

اگرچه همانطور که در ویدئو قبل هم گفتیم، امکان Send to OneNote که از Windows 8 تا به حال به یادگار مانده است، کار مشابهی با Screen snip را انجام داده با این تفاوت که تصویر گرفته شده از صفحه را به داخل یک صفحه جدید در برنامه OneNote می‌برد تا بر روی آن به رسم و نوشتار بپردازید.

با استفاده از OneNote می‌توان کار بسیار عجیب دیگری را نیز انجام داد که به علت پرکاربرد بودن آن، محتمل است که در به‌روز رسانی‌های بعدی Windows 10 بدون نیاز به OneNote هم انجام پذیرد.
برنامه OneNote این امکان را به شما می‌دهد که حتی در صورت قفل بودن صفحه نیز تنها با زدن دکمه انتهایی قلم، صفحه دستگاه خود را روشن کرده و سریعا به رسم و نوشتار بپردازید. البته این کار در صفحه جدید ایزوله شده‌ای از OneNote صورت می‌پذیرد که از تمامی دیگر محیط‌های وان نوت و همچنین سیستم عامل ویندوز، کاملا جدا هستند و این امکان به هیچ وجه ایراد امنیتی نداشته و اصلا باعث قفل گشایی دستگاه شما نخواهد شد.

با توجه به امکانات بسیار خوبی که خالقان OneNote در آن قرار داده‌اند، حتما پیشنهاد می‌کنیم تا به منظور بهره‌وری کامل از قلم سرفیس خود از ویدئو و مطلب وان نوت ما نیز که جدیدا منتشر کرده‌ایم تا ویژگی‌های آپدیت‌های جدید را شامل شود بازدید نمائید.

پس از تشریح کامل “فضای کاری ویندوز اینک” یا Windows Ink Workspace، به سراغ App ها یا برنامه‌های کاربردی مناسب برای قلم می‌رویم تا مهمترین آنها را به شما معرفی نمائیم.
پیش از هرچیز، از برنامه‌های کاربردی پیش فرض ویندوز شروع می‌کنیم.

رسم بر روی تصاویر با

Photos App

برنامه Photos منتظر است تا شما به هنگام مشاهده تصاویر، صرفا قلم را نزدیک صفحه ببرید تا سریعا فضای ویرایش عکس با استفاده از قلم را برای شما فراهم آورد که در این فضا می‌توانید با قلم بر روی عکس خود به ترسیم و نوشتار بپردازید.

امکان نشانه‌گذاری بر روی تصاویر، به عکس‌های شما ختم نشده و کافیست به هنگام مشاهده یک ویدئو در برنامه Movies & TV بر روی دکمه Edit in Photos و سپس Draw بزنید تا بتوانید بر روی فریم مورد نظر خود از آن ویدئو، به ترسیم و نوشتار بپردازید.

حقیقتا که سیستم عامل Windows 10 بسیار بسیار از تصورات همگان مدرن‌تر بوده و به صورت خوبی برای صفحات لمسی و قلم‌های دیجیتالی مناسب‌سازی شده است. برخلاف دیگر سیستم عامل‌های کامپیوتری عقب مانده همانند Macintosh.

نقاشی سه‌بعدی

Paint 3D

اما برنامه کاربردی که در به‌روز رسانی 1703 با نام “خالقان” یا Creators به ویندوز اضافه شد، ایده فوق العاده Paint 3D بود که آغاز سه‌بعدی شدن ویندوز در آینده‌ای نه چندان دور و به کمک Hololens به حساب می‌آید.
توسط این برنامه می‌توانید به سرعت و سادگی هرچه تمام‌تر طراحی‌های سه‌بعدی انجام داده و با قلم بر روی آن به ترسیم پرداخته و در نهایت از آن خروجی سه‌بعدی و تصویر دوبعدی نیز تهیه نمائید.

نقاشی رنگ روغن بر روی بوم

Fresh Paint

اما برای طراحی و نقاشی روی بوم، برنامه بسیار حرفه‌ای Fresh Paint حتی امکان مخلوط کردن رنگ‌های روغن و خشک کردن آنها را نیز ارائه می‌دهد تا یکی از شاهکارهای Microsoft در زمینه نرم افزار به حساب آید.

طراحی مفهموی با

Autodesk Sketchbook

در طرف مقابل، شرکت Autodesk هم برنامه Sketchbook را برای طراحی سیاه قلم و طراحی‌های مفهومی با استفاده از Surface Pen ارائه داده است.

بنویسید تا ترجمه شود

Translate App

بعد از طراحی، نوشتار نیز در برنامه‌ها به کار آمده که یکی از جذاب‌ترین آنها، در برنامه مترجه یا Translate مایکروسافت دیده می‌شود.
یعنی فقط کافیست با قلم بنویسید تا عبارت شما ترجمه شود.

ویرایش حرفه‌ای  PDF

Drawboard PDF

اگر Edge به عنوان PDF خوان رسمی ویندوز، نیاز شما را از ویرایش حرفه‌ای فایل‌های PDF فراهم نمی‌کند، برنامه کاربردی Drawboard PDF، امکانات کاملی از ویرایش آنها را در کنار رسم و نوشتار پیشرفته با استفاده از قلم ارائه می‌دهد.

حرف آخر

این مطلب بسیار خلاصه‌ای بود از هرآنچه که شما می‌توانید با Surface Pen خود در محیط Windows 10 و برخی از برنامه‌های کاربردی آن، انجام دهید.
اما باز هم پیشنهاد می‌کنیم تا ویدئو آپدیت شده OneNote مارا نیز تماشا نمائید تا با برنامه کاربردی اصلی که قلم سرفیس از ابتدای تولد خود برای آن طراحی شده است، آشنا شوید.

 

برچسب ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوشته های مشابه

بلوک تبلیغ حذف شد

با غیرفعال کردن بلوک تبلیغات از ما حمایت کنید.