چرا سرفیس بخریم؟

مقایسه لپ تاپ با سرفیس از نظر کاربرد و برتری ها

بررسی ویژگی ها و برتری های سرفیس در برابر لپ تاپ های سنتی

اولین مسئله‌ای که در ذهن یک خریدار Surface ممکن است به وجود آید، این است که آیا واقعا و در عمل می‌توان به جای دیگر لپ‌تاپ‌ها، یک دستگاه Surface را جایگزین کرد؟ پاسخ به برخی کاربردهای شما بستگی دارد، همانطور که درمورد تفاوت Surface RT و Surface Pro ذکر شد.
در بخش اول، به جلوتر بودن کلی نسل یک دستگاه Surface نسبت به دیگر لپ‌تاپ‌ها اشاره شد. و اینکه دستگاه‌های Surface پیشرفته‌ترین کامپیوترهای موجود هستند.
با توجه به لمسی بودن دستگاه‌های Surface، کاربردهای بسیار وسیعی به نسبت دیگر لپ‌تاپ‌ها به آنها اضافه می‌شود. و در دست بودن آنها، اهمیت این موضوع را دو چندان می‌کند به طوریکه می‌تواند یک انقلاب در هر دستگاهی باشد.

موردی که در رابطه با دستگاه‌های سرفیس بسیار قابل توجه است، کیفیت بسیار بالای صفحه نمایش در مقایسه با دیگر لپ‌تاپ‌های رایج می‌باشد. لذا در حدود یک سوم قیمت هر دستگاه Surface در اصل هزینه صفحه نمایش فوق العاده آن است.

در کنار کیفیت خیر کننده رنگ‌ها، قابلیت تخصصی مخصوص به طراحان در دستگاه‌های Surface ارائه می‌شود که به کمک آن می‌توانند در صورت نیاز، غلظت رنگ را از حالت اغراق شده خود خارج ساخته و رنگ‌ها را با استاندارد sRGB در صفحه نمایش خود مشاهده نمایند؛ در نتیجه چیزی که در صفحه نمایش به شما نشان داده می‌شود همان رنگی خواهد بود که به هنگام چاپ خواهید داشت.

وزن این دستگاه‌ها، از هر لپ‌تاپ دیگری کمتر است و درمورد Surface Go حتی به 522 گرم نیز کاهش پیدا می‌کند. این درحالی است که وزن اکثر لپ‌تاپ‌های که بیشترین فروش را بین مردم دارند، بین 1900 تا 2300 گرم است. چیزی حدود سه برابر و حتی بیشتر. همین وزن 2 کیلوگرمی است که باعث می‌شود تا در بسیاری اوقات، شما کامپیوتر خود را همراه نداشته باشید. تجربه شخصی نشان می‌دهد که چنین وزنی اکثرا برای شما مشکل‌ساز است و اشکلات پزشکی در ستون فقرات و عدم همراه داشتن دیگر وسایل (مثل کتاب یا هرچیز دیگری…) را نتیجه خواهد داد.

مسئله دیگر، میزان شارژدهی آنهاست. یک لپ‌تاپ رایج با توجه به دیسک‌خوان نوری و حافظه از نوع HDD پرمصرفی که دارد، نهایتا 3 الی 5 ساعت توانایی کار کردن با باتری کامل شارژ شده را خواهد داشت. اما برای مثال، Surface Book 2 می‌تواند یک ویدئو را در حالت باورنکردنی به صورت مستمر تا 17 ساعت پخش کند. عددی که به سختی بتوان حتی مشابه آنرا در دیگر لپ‌تاپ‌ها پیدا کرد. شارژدهی باتری به قدری حائز اهمیت است که کل استفاده شما از کامپیوتر همراهی که دارید، به آن وابسته است.

دستگاه‌های Surface همواره ضخامت کمتر و فیزیک بهتری در مقایسه با دیگر لپ‌تاپ‌ها داشته‌اند، و در Surface Book 2، این میزان به عدد خارق العاده تنها 13 میلیمتر می‌رسد. یعنی نازک‌ترین و سبک‌ترین کامپیوتر Core i7 تولید شده در تاریخ.

کیفیت ساخت دستگاه‌های Surface، همواره زبان زد بوده است. به طوریکه بدنه آنها تماما از فلز و شیشه ساخته شده است. به طوریکه در مراسم ارائه آنها، از ارتفاع به زمین زده می‌شوند تا مقاومتی که دارند اثبات شود. کاری که هیچ شرکت دیگری با لپ‌تاپ خود انجام نمی‌دهد.

تمام این عوامل باعث می‌شوند که دستگاه‌های Surface به معنای واقعی، کامپیوترهای قابل حمل و پیشرفته‌ای باشند که نسل جدید لپ‌تاپ‌ها را به ما ارائه می‌دهند. در حالیکه دیگر لپ‌تاپ‌های رایج صرفا کامپیوترهای رومیزی هستند که شما می‌توانید با درد کمر آنها را از میزی به میز دیگری انتقال دهید تا دوباره به برق متصل کنید.

یک دستگاه Surface در هرجایی به معنای واقعی، همراه شما و قابل استفاده است. فرقی نمی‌کند که میز یا جایی برای گذاشتن دستگاه بر روی آن وجود دارد یا خیر، چراکه Surface لمسی و در قالب تبلت، در دستان شماست، در مترو، در خیابان و حتی درحال راه رفتن؛ چیزی که یک دارنده‌ی Apple MacBook حتی به آن فکر هم نمی‌تواند بکند.

دیگر چیزی که دارندگان دیگر لپ‌تاپ‌ها از جمله Apple به آن حسرت می‌خورند، وجود قلم در دستگاه‌های Microsoft است. قلمی که نه تنها جای ماوس کامپیوتر را گرفته است، بلکه با تشخیص 4096 درجه فشار بر روی نوک و قابلیت فوق العاده تشخیص زاویه اعمالی بر روی نوک آن، تبدیل به وسیله حرفه‌ای برای هنرمندان و طراحان شده است.

اگر شما یک دانش‌آمور یا دانشجو هستید، Surface جای تمام جزوه‌ها و کتاب‌های شما را خواهد گرفت. در برنامه کاربردی OneNote، شما می‌توانید به صورت گسترده‌ای یادداشت برداری و جزوه برداری نمائید، که در کامپیوتر چیزی بالاتر از جزوه نویسی روی کاغذ خواهد بود.

همچنین، سیستم عامل مدرن Windows 10 توسط پروژه Windows Ink، بسیار قلم محور شده است و امکانات فوق العاده‌ای به منظور قلم محور نمودن سیستم عامل را به شما ارائه می‌دهد که در بین دیگر لپ‌تاپ‌ها و از همه مهمتر در لپ‌تاپ‌های Apple، بی‌نظیر است. برای اطلاعات بیشتر در این باره، به مطالب Windows Ink و OneNote مراجعه نمائید:

دستگاه‌های Surface، تولید شده توسط خالق Windows، یعنی Microsoft هستند و Microsoft هم به شما اطمینان می‌دهد که دستگاه‌های Surface بهترین اجرا کنندگان سیستم عامل Microsoft، یعنی Windows باشند. حتی اگر اینطور نباشد، Microsoft به گونه‌ای Windows را تغییر می‌دهد که باز هم قضیه فوق برقرار شود. به طوریکه دستگاه‌های Surface تنها دستگاه‌های موجود در روی زمین هستند که با توجه به سخت افزار هرکدام از آنها، نسخه خاصی از Windows برایشان طراحی و خلق شده است؛ این موضوع، ارتقا سطح بازده پردازنده و باتری را باعث می‌شود. و همانطور که ذکر شد، اصلا Windows به‌خاطر دستگاه‌های Surface از پایه تغییر می‌کند و مناسب سازی میشود، حتی اگر به قیمت نارضایتی دیگر دستگاه‌ها تمام شود. در این راستا، بیشترین تعداد به‌روز رسانی برای دستگاه‌های Surface می‌آید تا همانطور که Microsoft می‌خواهد، دستگاه‌های Surface برترین تجربه را سیستم عامل Windows ارائه دهند.

تا حدی که برخی از امکانات Windows 10 همانند Windows Hello تنها برای دستگاه‌های Surface ارائه می‌شوند که به شما اجازه می‌دهد تا دستگاه خود را توسط ترکیبی از عنبیه چشم و چهره خود، به سریع‌ترین روش ممکن قفل گشایی نمائید. همچنین حالت Tablet Mode در Windows 10 که در دیگر لپ‌تاپ‌ها به کلی بدون استفاده است، صرفا برای دستگاه‌های Surface آماده سازی شده است.

اما یک دستگاه Surface، تنها در قالب تبلت نیست و توسط پایه و کیبوردهایی که به صورت آهنربایی به آن متصل می‌شوند، تبدیل به لپ‌تاپی همانند چیزی که شما از یک لپ‌تاپ انتظار دارید می‌شود. این پایه در زوایای مختلفی می‌چرخد تا حتی برای طراحی، زیر دستان شما قرار بگیرد. کیبورد به آسانی متصل و جدا می‌شود.

این اتصال در صورتی محکم و امن است که شما حتی می‌توانید دستگاه را از کیبورد، آویزان نگه دارید در حالیکه جدا کردن آن به صورت خارق العاده‌ای با نیروی کمی امکان پذیر است.

این کیبورد در Surface Book همراه با باتری اضافه و پردازنده گرافیکی مجزا و قوی NVIDIA GeForce 1060 GTX به حجم 6GB می‌باشد تا از نظر توان گرافیکی نیز، همانند یک لپ‌تاپ قوی باشد.

این کیبوردهای در رنگ‌های متنوعی در بازار یافت می‌شوند که سرآمد آنها Signature Type Cover است که از جنس لوکس Alcantra و همرنگ خود دستگاه‌های Surface تولید شده است تا زیبایی خاصی را به یک Surface Pro هدیه بدهد.

تمام این کیبوردها دارای نور پس زمینه برای کارکردن در محیط‌های تاریک می‌باشند. قسمت TouchPad این کیبوردها قابلیت تشخیص پنج لمس همزمان دارد که به شما نهایت امکانات موجود برای TouchPad در Windows 10 را ارائه می‌دهد.

این چنین، نسل لپ‌تاپ‌ها در حال تحول است درحالیکه مردم عادی به لپ‌تاپ‌های 15 سال پیش و تنها کمی قویتر، عادت کرده‌اند. تحولی که Surface در کامپیوترها به وجود آورد، نقشه راهی برای دیگر شرکت‌ها نخواهد بود تا دستگاه‌هایی شبیه Surface را تولید کنند. حتی Apple که بدون شک ناگریز از تغییر لپ‌تاپ‌های خود است، اما زمانیکه چندین سال از Microsoft عقب افتاده است.
در قسمت بعد، دستگاه‌های Surface را از نظر سخت افزاری با دیگر لپ‌تاپ‌ها مقایسه خواهیم کرد.

 

برچسب ها

۶ دیدگاه

 1. سلام وقتتون بخیر. من تازه با سایتتون آشنا شدم. متاسفانه نتونستم نقد سرفیس پرو ۵ رو بین مطالبتون پیدا کنم. من میخوام این دستگاه رو البته به صورت استوک یا دست دو بخرم. میخواستم بدونم برای استفاده از نرم افزارهای گرافیکی تا چه حد مناسبه و آیا دست دوم خریدنش اونم الان که سرفیس پرو ۷ تو ایران هست، پیشنهاد میشه؟

  1. درود بر شما.

   دلیل اینکه چرا شما قادر به یافتن مطلب نقد و بررسی دستگاه مورد نظر خود نبودید، به یکی از خنده‌دارترین گاف‌های شرکت Microsoft در زمینه دستگاه‌های Surface برمی‌گردد!

   این شرکت در تابستان سال ۲۰۱۷ و به هنگام معرفی دستگاهی که جایگزین و نسل بعدی Surface Pro ۴ بود، از نام Surface Pro ۵ استفاده نکرده و اعلام نمود که از این پس نسل‌‎های مختلف دستگاه‌های خانواده Surface Pro براساس سال ساخت آنها شناسایی خواهند شد.
   لذا نسل بعدی Surface Pro ۴ دیگر با نام Surface Pro ۵ معرفی نشده و نام کامل و رسمی آن فقط Microsoft Surface Pro مدل سال ۲۰۱۷ بود بدون هیچ پیشوند و یا پسوند دیگری. البته که برای شناسایی آن، از عبارات توضیحی داخل پرانتز استفاده می‌شود…

   در نتیجه دستگاه مد نظر شما که آنرا تحت عنوان Surface Pro ۵ می‌شناسید، فقط با یکی از دو نام زیر در اکوسیستم رسمی و تجاری شرکت Microsoft شناخته می‌شود:

   – Surface Pro (۵th Gen)

   – Surface Pro (۲۰۱۷)

   و اما چرا ما از این مسئله در ابتدا، به عنوان یک گاف یاد کردیم.

   زیرا در کمال تعجب، یک سال بعد از معرفی Surface Pro مدل سال ۲۰۱۷، در سال ۲۰۱۸ شاهد معرفی دستگاهی با نام کامل و رسمی Surface Pro ۶ بودیم!

   این معنی حقیقی عدم ثبات در تصمیم‌گیری یک شرکت است…

   در هرحال به جای بازی با کلمات (که البته ارزش فنی نیز داشتند) به سراغ پاسخ به بحث اصلی مطرح شده توسط شما می‌رویم.

   اولا نقد و بررسی Surface Pro مدل سال ۲۰۱۷ را می‌توانید در لینک زیر بخوانید (به صورت لینک روی تصویر بزنید):

   و اما بعد، در یک حالت کلی ما به هیچ وجه تهیه دستگاه‌های Surface به صورت دست دوم را پیشنهاد نمی‌دهیم.

   زیرا مخصوصا از نظر باتری، این دستگاه‌ها بسیار آسیب‌پذیرتر از آن چیزی هستند که شما در گوشی‌های تلفن همراه تجربه دارید.

   دستگاه‌های Surface Pro فقط در ظاهر و شکل و شمایل، تبلت به نظر می‌رسند.
   اما در اصل همان لپ‌تاپ‌های سنتی هستند که با سعی و تلاش، در قالب بدنه تبلت جای داده شده‌اند.

   زیرا مادربرد آنها نیز همچون یک لپ‌تاپ، مصرف بالایی داراست.

   و این مصرف، فقط اختلاف پتانسیل بالا نبوده و البته که شدت جریان بسیار بالا نیز می‌باشد.

   و باید بدانید که کشیدن جریان شدید از باتری، یکی از مهمترین عواملی است که باتری لپ‌تاپ‌ها و دستگاه‌های Surface را زودتر از گوشی‌های تلفن همراه به کام مرگ می‌کشاند.

   ممکن است با این توضیحات، با خود بگوئید که خب این مشکل جدی نبوده و به سادگی باتری را تعویض خواهیم کرد…

   اما مسئله اینجاست که اولا باتری دستگاه‌های Surface به هیچ وجه در بازه قیمتی باتری گوشی‌های تلفن همراه و حتی متأسفانه در بازه قیمتی دیگر لپ‌تاپ‌ها نبوده و بسیار از آنها گران قیمت‌تر است؛ دوما خود شما بهتر می‌دانید که یک باتری یدکی به احتمال بالا تهیه شده از بازارهای چین، هیچگاه عملکرد باتری اصلی دستگاه را نخواهد داشت.

   همواره به خاطر داشته باشید که چیزی تحت عنوان باتری اصیل برای تعویض حداقل در کشور ایران وجود خارجی نداشته و تمامی باتری‌های تعویضی، همگی توسط کارخانه‌ای به جز شرکت اصلی دستگاه، تولید می‌شوند.

   حتی با وجود این موضوع نیز ممکن است شما همچنان مقاومت کرده و بگوئید که خب کمتر بودن کیفیت باتری غیر اصیل را خواهید پذیرفت!

   اما این پایان کار نبوده و باید بدانید که حتی باتری اصیل قرار داده شده توسط خود شرکت Microsoft نیز نمی‌تواند آن‌چنان که باید، پاسخگوی مادربرد پرمصرف یک Surface Pro باشد، چه برسد به باتری‌های غیراصیل…

   یعنی حتی اگر یک دستگاه Surface Pro ۸ که بهترین عملکرد باتری را دارد نیز به صورت نو و آکبند استفاده نمائید، متأسفانه متوجه خواهید شد که کلا باتری دستگاه‌های مدل Surface Pro بسیار سریعتر از آنچه که خریداران انتظار دارند، خالی می‌شود.

   در آخرین مرحله مقاومت شما، ممکن است بگوئید که اصلا از باتری دستگاه استفاده نکرده و از آن همواره متصل به برق استفاده خواهید کرد!!

   که در چنین حالتی، اگر هدف از تهیه یک دستگاه Surface توسط شما، بحث حمل و نقل آسان آن نبوده و قرار است از آن همچون یک کامپیوتر رومیزی همواره متصل به برق و نه دستگاهی همراه استفاده کنید، بسیار واضح است که در یک قیمت یکسان، می‌توانید کامپیوتر رومیزی و یا حتی لپ‌تاپ با مشخصات سخت‌افزاری بهتری تهیه نمائید.

   اما اگر هدف شما از خریداری یک دستگاه Surface در اصل وزن سبک آن بوده و قصد دارید برای مثال آنرا از خانه به محل کار حمل کرده و به برق متصل نمائید، آنگاه انتخاب درستی خواهد بود زیرا مخصوصا مدل Surface Pro از سبک‌ترین کامپیوترهای همراه محسوب می‌شود.

   و یا در حالتی دیگر، ممکن است استفاده شما در اصل قلم دیجیتالی برای تدریس و یا طراحی باشد؛ یعنی قرار نیست دستگاه خود را حمل کنید و اتفاقا قرار است در اکثر اوقات از آن به عنوان یک کامپیوتر رومیزی متصل به برق استفاده نمائید، اما ویژگی و کاربرد اصلی آن برای شما، بحث قلم دیجیتالی به منظور تدریس و یا طراحی است.
   اگر قصد و هدف شما چنین است، پیشنهاد ما به شما تهیه یک صفحه ترسیم از شرکت Wacom است که بسیار بسیار هزینه کمتری در مقایسه با خریداری یک دستگاه Surface به دنبال خواهد داشت.

   عنایت دارید که ما در وبسایت سرفیس نیوز، درست است که علاقه‌مند به دستگاه‌های Surface هستیم، ولی طرفدار آنها به شکل طرفداری یک تیم فوتبال نیستیم که قرار باشد حتی از نقاط ضعف آنها نیز دفاع کنیم!
   (برخلاف «طرفداران» برند Apple که دقیقا واژه «طرفدار» بهترین تعریف برای آنها خواهد بود…)

   دستگاه‌های خانواده Surface Pro فقط برای افرادی توصیه می‌شوند که نیاز ضروری به همواره همراه داشتن یک کامپیوتر در کنار خود هستند.
   لذا دستگاه‌های خانواده Surface Pro از سبک‌ترین کامپیوترهای همراه Core i۵/i۷ تولید بشر محسوب می‌شوند.
   در کنار بحث وزن و ضخامت، بحث حالت یا Form factor تبلت نیز اهمیت بسیار بالایی می‌بایست برای خریدار داشته باشد.

   به طوریکه خب لپ‌تاپ‌های سبک، بسیار هستند.

   اما دستگاه‌های خانواده Surface Pro حالت تبلت را ارائه می‌دهند که از نظر عملی و کاربردی، چیزی شبیه به یک گوشی تلفن همراه است.
   می‌توانید تصور کنید که حین راه رفتن امکان استفاده از یک لپ‌‎تاپ سنتی نیست، اما تبلت بله.

   قالب بدنه تبلت به جز آزادی عملی که در سناریوهای مختلف استفاده ارائه داده و از این نظر به ساختار سنتی لپ‌تاپ‌ها برتری دارد، بحث استفاده از قلم دیجیتالی را نیز به کاربر هدیه می‌دهد.

   یعنی اصلا دستگاه مخصوص به قلم دیجیتالی، فقط و فقط تبلت است؛ نه گوشی تلفن همراه، نه فبلت و نه لپ‌تاپ.
   تبلت‌ها به نوعی ساخته شده‌اند تا تجربه اصلی قلم‌های دیجیتالی را ارائه دهند.

   به یاد داشته باشید که برای بهره از قلم دیجیتالی حتما لازم نیست تا شما یک طراح و یا هنرمند باشید.

   بلکه می‌بایست این موضوع را خودتان تجربه نمائید که قلم دیجیتالی برای یادداشت‌نویسی روزانه و حتی نشانه‌گذاری‌های ساده روی تصاویر و نقشه نیز کاربرد گسترده داراست.

   در کنار تمام این موارد، با توجه به گسترش آموزش مجازی، تدریس توسط قلم دیجیتالی تقریبا به یک ضرورت تبدیل شده و ابزار اصلی مدرسان است و البته برای دانشجویان، جزوه‌‎نویسی در نرم‌افزاری همچون OneNote به لطف امکانات نرم‌افزاری آن، بسیار مدرن‎‌تر و با قابلیت‌های بیشتری در مقایسه با کاغذ سنتی خواهد بود.

   لذا عنایت دارید که دستگاه‌های خانواده Surface Pro با تمام نکات بد و منفی خود در زمینه مدت زمان کوتاه شارژدهی باتری و درجه حرارت کنترل نشده بالا و… در هرحال بهترین «کامپیوترهای همراه» هستند که ویژگی تبلت و قلم را ارائه می‌دهند.

   یادآور می‌شویم که دستگاهی چون iPad Pro صرفا همان گوشی تلفن همراه iPhone است فقط با صفحه‌نمایش کمی بزرگتر؛ نه چیزی بیشتر و نه چیزی کمتر…

   بنابراین برای شخصی که همواره نیاز به یک «کامپیوتر» همراه با خود دارد که روی آن نرم‌افزارهای حرفه‌ای ویندوزی را اجرا کند نه برنامه‌های کاربردی گوشی تلفن همراه iOS ، بهترین گزینه دستگاه‌های Surface هستند.

   البته که دیگر تبلت‌های ویندوزی برندهای معتبر و با سابقه‌ای چون Lenovo و Asus و hp و Dell و.. نیز دستگاه‌هایی بسیار خوب و حتی در برخی موارد از نظر فنی بهتر از دستگاه‌های Surface هستند!

   که گزینه مناسبی برای شخصی چون شما محسوب می‌شوند که به واسطه خریداری دستگاه کارکرده Surface قصد کاهش هزینه‌ها را دارید؛ زیرا دیگر تبلت‌های ویندوزی به هیچ وجه همچون Surface Pro گران قیمت نیستند.

   یعنی مخصوصا در سری Asus Transformer Pad و یا hp Spectre و… شما می‌توانید تبلت‌های ویندوزی باکیفیتی را بیابید که قیمت آنها نازل‌تر از Surface Pro بوده و حتی برای مثال از نظر تعداد و تنوع پورت‌ها، بهتر از Surface Pro نیز باشند.

   در نتیجه پیشنهاد ما به شما اینست که به جای تهیه دستگاه‌های Surface Pro به صورت دست دوم، در رابطه با دیگر تبلت‌های ویندوزی برندهای معتبر و باسابقه حتی بیشتر از Microsoft در زمینه تولید کامپیوترهای همراه مراجعه نمائید.

   اما در پایان با هدف پاسخگویی کامل به تمامی پرسش‌های شما که در رابطه با قدرت سخت‌افزاری و قدرت پردازش گرافیکی دستگاه مدل Surface Pro ۵ جویا شده‌اید، باید بگوئیم که این دستگاه‌ها به هیچ وجه برای استفاده سنگین گرافیکی طراحی نشده‌اند.

   البته که از نظر قدرت پردازش گرافیکی، شاید قدرت آنها برای کاربردهای شخص شما کافی باشد؛ اما در حال از نظر ساختار فیزیکی، یک تبلت نازک همچون Surface Pro که کمتر از فقط یک سانتیمتر ضخامت دارد، به هیچ وجه مناسب انجام امور گرافیکی سنگین مخصوصا به صورت مداوم و دائمی نیست…

   در هرحال، باید بدانید که دستگاه‌های خانواده Surface Pro چه نسل اول و چه نسل هشتم آنها، همگی فاقد کارت گرافیک مجزا و جداگانه می‌باشند.

   به طوریکه پردازنده گرافیکی آنها در چیپست مجتمع یا SoC شرکت Intel جای داده شده است.

   متأسفانه به علت شباهت‌های واژه‌ای، کاربران تصور می‌کنند که برای مثال Intel Core i۵ نام یک CPU یا پردازنده مرکزی است.

   در صورتیکه اینگونه نبوده و نام تجاری Core i۵ اشاره به یکی از خانواده‌های چیپست مجتمع یا SoC شرکت Intel دارید.

   چیپست مجتمع Core i۵ مدل ۷۳۰۰U استفاده شده در Surface Pro ۵ دارای CPU یا پردازنده مرکزی Kaby Lake چهارهسته‌ای با نهایت فرکانس ۳.۵GHz و دارای GPU یا پردازنده گرافیکی HD ۶۲۰ با ۲۴ واحد عملیاتی می‌باشد.

   البته که Surface Pro ۵ در کانفیگ‌های مختلف خود ممکن است سه چیپست مجتمع مختلف Core m۳/i۵/i۷ داشته باشد.

   زیرا به همین نسبت، مخصوصا کانفیگ‌های با چیپست Core i۷ دارای پردازنده گرافیکی بسیار قویتر Iris Plus ۶۴۰ به جای HD ۶۲۰ هستند.

   امری که تفاوت بین قدرت سخت‌افزاری دو چیپست Core i۷ و Core i۵ را در دستگاه مدل Surface Pro ۵ حتی بیشتر می‌کند، بحث حضور و یا عدم حضور موتور فن خنک کننده است.

   این بحث نیز مجددا یکی دیگر از گاف‌های بزرگ شرکت Microsoft در زمینه دستگاه‌های Surface محسوب می‌شود.

   که البته اینبار فقط در حد تعویض اشتباه یک نام نبوده و متأسفانه تأثیر فنی بسیار بالایی داراست…

   در علم فیزیک و الکترونیک، با عبور جریان از یک رسانا، تمام جریان انتقال پیدا نکرده و به علت مقاومت داخلی رسانا که جزو خواص فیزیکی آن محسوب می‌شود، مقداری از جریان تلف شده و به گرما تبدیل می‌شود.

   این اساس تولید درجه حرارت توسط چیپست مجتمع یک کامپیوتر است.

   شرکت Intel برای اعلام درجه حرارت تولیدی توسط یک چیپست، این مفهوم را به صورت کاربردی، با مفهوم مصرف انرژی آن چیپست ترکیب کرده و با معیاری تحت عنوان Thermal Design Power که به اختصار TDP نیز گفته می‌شود، در یکای وات یا Watt با نماد W نشان می‌دهد.

   زیرا به صورت واضحی، مصرف انرژی یک چیپست رابطه کاملا مستقیم و یک به یک با میزان درجه حرارت تولیدی توسط آن را دارد.

   البته که با توجه اینکه خب به نسبت شرایط کاری مختلف، مصرف انرژی یک چیپست نیز ثابت نیست، مفاهیمی چون TDP Up و TDP Down نیز توسط شرکت Intel ابداع شدند که به ترتیب بیشترین میزان TDP و کمترین میزان TDP در یک چیپست را مطرح می‌کنند.

   لذا با استفاده از این معیار کاربردی، تولید کنندگان کامپیوترهای همراه، با نگاه به TDP یک چیپست هم می‌توانند براساس مصرف انرژی آن، یک منبع تغذیه یا باتری مناسب را پیش‌بینی کنند و هم می‌توانند سیستم خنک‌کاری آن کامپیوتر را به صورت مناسبی طراحی کنند.

   به علل مختلف از جمله عدم پیشرفت تکنولوژی و مواد به کار رفته در ساخت، چیپست‌های استفاده شده در تمامی دستگاه‌های Surface Pro از نسل دوم آن در سال ۲۰۱۳ گرفته تا جدیدترین آنها که نسل هشتم در سال ۲۰۲۱ می‌باشد، همگی دارای TDP برابر با ۱۵W هستند (البته به جز مدل‌های Core m۳).

   لذا Surface Pro ۲ با Surface Pro ۸ از نظر مصرف انرژی چیپست و از نظر درجه حرارت تولید چیپست، هیچ تفاوت ندارد؛ هر دو دارای TDP برابر با ۱۵ وات هستند.

   اما در سال ۲۰۱۶ رخدادی حادث شد، که خنده‌دار بودن وابستگی دنیای تکنولوژی به کاربران عادی را آشکار کرد.

   در سال ۲۰۱۶ جو گسترده‌ای بابت مقایسه بی‌امان Surface Pro و iPad Pro به راه افتاد؛ فقط به این علت که هر دو Pro بودند و تبلت!

   که در تمامی این مقایسه‌های خنده‌دار و حتی احمقانه، گویا همگی به کلی فراموش می‌کنند که iPad Pro فقط یک گوشی تلفن همراه iPhone صرفا با صفحه‌نمایش کمی بزرگتر است و در طرف مقابل، Surface Pro در اصل یک لپ‌تاپ است که با تلاش در قالب بدنه تبلت جای شده…

   لذا می‌توانید تصور کنید که بحث مصرف انرژی و البته درجه حرارت تولیدی توسط چیپست یک گوشی تلفن همراه تا چه حد می‌تواند متفاوت از Core i۷ استفاده شده در لپ‌‎تاپ‌ها باشد!

   اما به هرحال به قول معروف «حق با مشتری است» و زمانیکه iPad Pro با Surface Pro مقایسه می‌شد، سر و صدای ناخوشایند موتور فن خنک کننده آن تبدیل به پتکی بر سر آن شده بود.

   در نتیجه در مراسم تابستان سال ۲۰۱۷ که شرکت Microsoft از نسل جدید Surface Pro خود رونمایی نمود، اعلام کرد که موتور فن خنک کننده را از روی آن حذف کرده است.

   اما چطور؟

   در آن زمان، کارشناسان فنی با نگاه به TDP چیپست Core i۵ استفاده شده در Surface Pro مدل ۲۰۱۷ هیچ تفاوتی بین آن و چیپست Core i۵ موجود در Surface Pro ۴ نیافتند.
   حال آنکه Surface Pro ۴ موتور فن خنک کننده قدرتمندی داشت که البته به حضور آن نیاز ضروری بود.

   پس از آنکه کانفیگ Core i۵ دستگاه Surface Pro مدل سال ۲۰۱۷ به دست کارشناسان فنی رسید و فرصت بررسی دقیق آنرا پیدا کردند، راز ناگوار نحوه حذف موتور فن خنک کننده در این دستگاه آشکار شد.

   شرکت Microsoft در کانفیگ Core i۵ این دستگاه، چیپست را زمانیکه به حدی می‌رسد که نیاز به موتور فن خنک کننده پیدا می‌کند، محدود می‎‌کند؛ به همین سادگی!

   وقتی شرایط خنده‌دارتر شد که شرکت Microsoft دقیقا از همان چیپست یکسان ۷۳۰۰U در دستگاه دیگری تحت عنوان Surface Laptop نیز استفاده کرده بود اما با حضور موتور فن خنک کننده!!

   در نتیجه بر همگان آشکار شد که همانطور که انتظارش را داشتند، چیپست Core i۵ هنوز هم واقعا نیاز به موتور فن خنک کننده دارد، اما با لگام بستن به آن، او این نیاز را مطرح نخواهد کرد…

   یعنی به محض اینکه چیپست به نقطه‌ای می‌رسد که نیاز به موتور فن خنک کننده پیدا می‌کند، به سرعت فرکانس کاری و جریان رسیده به آن از منبع تغذیه محدود می‌شود تا بتواند درجه حرارت خود را کاهش دهد.

   این خاطره تلخی است که کج‌فهمی و عدم اطلاعات کاربران عوام در ذهن ما باقی گذاشت که مدام به مقایسه Surface Pro و iPad Pro می‌پرداختند و صدای موتور فن خنک کننده را به قول معروف علم کرده بودند…

   حال لذت سکوت را در قدرت محدود شده ببرید، نوش جانتان!

   فلذا دستگاه‌های Surface Pro هنوز هم در نسل هشتم خود همچنان همان TDP برابر با ۱۵W را دارا بوده و چیپست Core i۵ در این دستگاه‌ها متأسفانه هیچگاه به قدرت واقعی خود دست پیدا نمی‌کند.

   اما تلاش‌های تیم مظلوم مهندسان شرکت Microsoft خوشبختانه حداقل در رابطه با کانفیگ Core i۷ باعث پیروزی آنها در برابر تیم بازاریابی این شرکت شد.

   به طوریکه خوشبختانه همچنان در کانفیگ‌های دارای چیپست Core i۷ از موتور فن خنک کننده طی حالت صحیح و اصولی آن، بهره گرفته می‌شود.

   در نتیجه واضح است که قدرت سخت‌افزاری کانفیگ Core i۷ در یک دستگاه Surface Pro تا چه حد بالاتر از کانفیگ Core i۵ آن است.

   مخصوصا در رابطه با Surface Pro مدل سال ۲۰۱۷ که پردازنده گرافیکی Iris Plus ۶۴۰ موجود در چیپست Core i۷ آن بسیار قویتر از پردازنده گرافیکی HD ۶۲۰ موجود در چیپست Core i۵ است.

   به طوریکه به لطف ۴۸ واحد عملیاتی در برابر ۲۴ واحد عملیاتی، هیچ اشتباه نیست اگر بگوئیم Iris Plus ۶۴۰ تقریبا دو برابر HD ۶۲۰ قدرت پردازش گرافیکی دارد…

   شایان ذکر است که اگر شما در تمام طول مطالعه این متن به دنبال شنیدن واژه گیگابایت برای میزان حجم حافظه گرافیکی این پردازنده‌های گرافیکی بوده‌اید تا به اصطلاح، قدرت آنها دست‌تان بیاید، باید بگوئیم که به دنبال چنین چیزی نباشید!

   زیرا اولا، همانطور که در ابتدا گفته شد، هیچ یک از دستگاه‌های Surface Pro دارای کارت گرافیک مجزا و جداگانه نیستند که قرار باشد آن کارت گرافیک، داخل خود حافظه داشته باشد.
   به طوریکه پردازنده‌های گرافیکی موجود در چیپست مجتمع Intel از حافظه RAM به عنوان حافظه پردازش گرافیکی استفاده می‌کنند.
   که شما احتمالا این مفاهیم را با واژه‌های Shared و کارت گرافیک On board می‌شناسید…
   یعنی در نرم‌افزارهای مربوطه، برای مثال بازی‌های ویدئویی که میزان حجم حافظه کارت گرافیک شما را نشان می‌دهند، در رابطه با پردازنده‌های گرافیکی موجود در چیپست‌های Intel شما این عدد را برابر با نیمی از میزان حافظه RAM دستگاه خود خواهید دید.
   یعنی برای مثال در صورت تهیه دستگاهی با میزان ۴GB حافظه RAM شما عدد ثبت شده برای میزان حافظه کارت گرافیک خود در یک بازی را برابر با ۲GB مشاهده خواهید کرد.

   دوما، اما این به هیچ وجه بدان معنی نیست که شما واقعا یک کارت گرافیک ۲GB دارید!
   مخصوصا اگر دستگاهی با ۱۶GB حافظه RAM تهیه کرده و خوشحال باشید که در یک بازی، میزان حافظه کارت گرافیک شما برابر با ۸GB نشان داده می‌شود…
   در حالیکه همانطور که پیش‌تر ذکر شد، این عدد به هیچ وجه معیار دقیقی نبوده و نمی‌توان براساس آن در رابطه با میزان قدرت پردازش گرافیکی، قضاوت کرد.

   لذا ما می‌دانیم که شما با این عناوین یعنی Intel HD و Iris Plus یا آشنا نیستید، و یا تصوری از میزان دقیق قدرت پردازش گرافیکی آنها ندارید.

   بر همین اساس، به عنوان بهترین معیار برای درک میزان قدرت پردازش گرافیکی ایندو، می‌بایست همتای آنها را در کارت‌های گرافیک مجزای شرکت Nvidia معرفی کنیم.

   و این بهترین راه برای اعلام نسبتا دقیق میزان قدرت پردازش گرافیکی آنها به یک کاربر عادی کامپیوتر خواهد بود.

   بنابراین باید بگوئیم که پردازنده گرافیکی HD ۶۲۰ قدرتی تقریبا یکسان با کارت گرافیک Nvidia GeForce ۹۱۰M و پردازنده گرافیکی Iris Plus ۶۴۰ قدرتی تقریبا یکسان با کارت گرافیک Nvidia GeForce ۹۴۰M را ارائه می‌دهد.

   امیدوارم به تمامی پرسش‌های مطرح شده توسط شما، پاسخی کامل را ارائه داده باشیم.

   اما چنانچه تصور می‌کنید هنوز مبحثی باقی مانده است، حتما آنرا مطرح نمائید تا پاسخ داده شود.

   1. سلام. خیلی ممنونم از توضیحات کاملتون. پس متوجه شدم که تبلت های سرفیس برای استفاده از کارهای گرافیکی مناسب نیستند و خرید یک تبلت ویندوزی دست دوم و استوک انتخاب خوبی نیست. دستتون دردنکنه.
    حقیقتا لپ تاپ فعلی من ایسوس و دل هستند که برای کارهای گرافیکی مناسب نیستند و من به عنوان یک کاربر آماتور به تازگی میخوام با نرم افزارهای فتوشاپ، این دیزان، کورل و غیره کار کنم. از یک طرف هم میخواستم یک تبلت ویندوزی داشته باشم تا بیرون از منزل بتونم کارهای معمولیمم رو مثل تولید محتوا، کتاب خوندن و فیلم دیدن انجام بدم. میخواستم با یک تیر دو نشان بزنم، هم یک تبلت ویندوزی بخرم که سبک تر و راحت تر از حمل لپ تاپ باشه و هم پیشرفته تر از لپ تاپ های معمولیم باشه و نرم افزارها رو بدون تاخیر و هنگ کردن اجرا کنه. که با توضیحاتتون متوجه شدم سرفیس مناسب نیست.
    قیمت تبلت های ویندوزی معمولا گران تر از ۲۰ تومن هست و سرفیس استوکی که پیداکردم، سرفیس ۵ با قیمت ۱۶ و سرفیس ۷ با قیمت ۱۹ بودند. تبلت های برندهای دیگر هم یا به ندرت در سایت ها موجود هستند یا به مراتب گران تر از این بازه قیمت هستند. پس به نظر میاد یک لپ تاپ ایسوس پیشرفته تر برای یادگیری نرم افزارهای گرافیکی مناسب تر باشد. ممنونم از توضیحات کامل شما. من اطلاعات چندانی راجع به قدرت لپ تاپ ها نداشتم ولی انقدر خوب توضیح دادید که متوجه شدم.

    1. درود مجدد بر شما.

     از حسن نظر شما در رابطه با مطالب ارائه شده خرسندیم 🌹

     اما متأسفانه ما نمی‌دانیم که دقیقا کدام یک از عبارات و جملات ما، این مفهوم را به شما رساندند که تبلت‌های Surface براساس کاربردهایی که مطرح نمودید، مناسب نیستند.
     لذا برای تبیین موضوع، بار دیگر، کاربردهای ذکر شده توسط شما را تکرار می‌کنیم.
     شما قصد دارید تا برای شروع یادگیری نرم‌افزارهای دوبعدی گرافیکی همچون Adobe Photoshop CC و Adobe InDesign CC و CorelDRAW یک کامپیوتر همراه تهیه نمائید که در قالب تبلت بوده و با توجه به آزادی عملی که قالب تبلت به نسبت قالب لپ‌تاپ‌های سنتی ارائه می‌دهد، می‌خواهید همچون چیزی شبیه به یک گوشی تلفن همراه، همواره آنرا خارج از منزل به همراه داشته باشید و البته که در چنین سناریوهایی، سبک وزنی دستگاه در اولویت‌های بالا قرار دارد.

     با چنین توصیفی، هیچ شکی وجود ندارد که تبلت‌های Surface بهترین انتخاب هستند.

     چگونه شما از عبارات ذکر شده توسط ما آنطور برداشت کردید که تبلت‌های Surface مناسب چنین کاربردی نیستند؟!

     حال آنکه دقیقا بهترین دستگاه‌های موجود در دنیا برای کاربردهای مذکور، بدون شک فقط و فقط تبلت‌های Surface خواهند بود…

     درست است که ما در پاسخ به دیدگاه پیشین شما، تا می‌توانستیم تمامی ضعف‌ها و نکات منفی تبلت‌های Surface را که آشکار و نهان هستند بی‌پرده تشریح کردیم، اما به هیچ وجه و در هیچ عبارتی، نگفتیم که تبلت‌های Surface برای کاربردهای مورد بحث، مناسب نیستند.
     بلکه بهترین دستگاه‌های دیجیتالی روی کره زمین برای فردی که قصد دارد از نرم‌افزارهای کامپیوتری دوبعدی گرافیکی روی یک تبلت سبک و همواره همراه خود استفاده کند، دقیقا و فقط تبلت‌های Surface هستند.

     به نظر می‌رسد در چنین نقطه‌ای از بحث که ذهن شما آشفته شده است، بهترین کار، مقایسه تبلت‌های Surface و یک لپ‌تاپ عادی خواهد بود.

     به صورت واضحی در یک قیمت یکسان، برای مثال ۲۰ میلیون تومان، شما قادر خواهید بود تا لپ‌تاپی تهیه نمائید که از نظر پردازنده مرکزی CPU و پردازنده گرافیکی GPU و حافظه RAM و ذخیره‌سازی داخلی Storage بسیار بهتر از یک تبلت Surface باشد.
     اما موضوع اینجاست که همه‌چیز پردازنده مرکزی و پردازنده گرافیکی و حافظه RAM و اینطور موارد نیست…

     لذا مهمترین برتری، همین ساختار تبلت به نسبت ساختار سنتی لپ‌تاپ است و دستگاه‌های Surface Pro نیز به علت ارائه همین ساختار، در یک کانفیگ یکسان از لپ‌تاپ‌های عادی و سنتی گران قیمت‌تر هستند (البته که دلایل دیگری نیز برای این اختلاف قیمت وجود دارد و آن، کیفیت قطعات مختلف از جمله پنل صفحه‌نمایش و بدنه و… خواهد بود).

     تبلت، دستگاهی شبیه به گوشی تلفن همراه می‌باشد که همواره همراه شماست و آزادی عمل بسیار بیشتری در سناریوهای مختلف استفاده را ارائه می‌دهد. به عنوان مثال شما حتی حین راه رفتن نیز می‌توانید با تبلت خود همچون چیزی شبیه به یک گوشی تلفن همراه کار کنید، اما واضح است که چنین امری با یک لپ‌تاپ سنتی، خنده‌دار است…
     این موضوع به حدی واضح است که حتی نیاز به توضیح هم نداشته و همچون قضیه موازی بودن دو خط در ریاضی، آن‌چنان بدیهی است که اثبات نمی‌خواهد!
     آزادی عملی که یک تبلت در مقایسه با یک لپ‌تاپ سنتی در کارکرد حقیقی ارائه می‌دهد، چیزی نیست که بتوان با کلمات و عبارات آنرا توضیح داد و می‌بایست خود شما کاربر یک تبلت باشید تا ببینید از نظر فیزیکی و ساختاری، تبلت تا چه حد آزادی عمل بیشتری را به نسبت لپ‌تاپ ارائه می‌دهد.
     این تفاوت را می‌توان با تفاوت بین گوشی‌های تلفن همراه دکمه‌ای و لمسی قیاس کرد!
     به طوریکه ذکر دلایل برتری یک گوشی تلفن همراه لمسی به نسبت یک گوشی تلفن همراه دکمه‌ای در کارکرد عملی و حقیقی، توسط جملات و عبارات تقریبا ناممکن است مگر اینکه ذهنیت و تصورات خود شما قوی باشد و یا کارکرد عملی و حقیقی ایندو را از نزدیک امتحان نمائید…
     به همین دلیل نیز طرفداران برند Apple همواره این رؤیای دیرینه را در سر دارند که روزی برسد که این شرکت یک تبلت iPad تولید کند که از نظر نرم‌افزاری و سخت‌افزاری، همچون یک لپ‌تاپ MacBook باشد؛ نه مانند iPad Pro کنونی که از نظر نرم‎‌افزاری و سخت‌افزاری فقط یک گوشی تلفن همراه iPhone است صرفا با صفحه‌نمایشی بزرگتر.

     و اما به عنوان یک زیرمجموعه در بحث برتری واضح قالب تبلت به نسبت قالب لپ‌تاپ، موضوع قلم دیجیتالی پیش می‌آید که در رابطه با طراحی‌های گرافیکی مخصوصا دوبعدی، اختلاف را به اوج خود می‌رساند.
     به طوریکه اصلا قلم دیجیتالی برای تبلت ساخته شده است!
     نه گوشی تلفن همراه، و نه لپ‌تاپ.
     بهترین وسیله برای بهره از قلم دیجیتالی در طراحی‌ها، بدون شک یک تبلت است.
     امری که در رابطه با لپ‌تاپ دقیقا ناممکن خواهد بود حتی اگر صفحه‌نمایش لپ‌تاپ شما نیز از قلم دیجیتالی پشتیبانی کند، همچنان موضوع مهم، در واقع اینست که صفحه ترسیم می‌بایست به صورت افقی زیر دستان شما بوده و دست خود را جایی تکیه دهید، نه اینکه صفحه ترسیم به صورت عمودی جلوی شما ایستاده باشد و امکان تکیه دادن دست خود را نداشته باشید…

     لذا عنایت دارید که مخصوصا برای نرم‌افزارهای طراحی دوبعدی گرافیکی، قطعا یک تبلت به همراه قلم دیجیتالی خود، برتری واضح و آشکار در مقایسه با یک لپ‌تاپ سنتی داراست.

     اما خوشبختانه، برتری‌های یک تبلت Surface در مقایسه با یک لپ‌تاپ عادی و سنتی رایج در بازار کشور ایران، صرفا فقط به تفاوت ساختار فیزیکی تبلت و لپ‌تاپ ختم نشده و در دیگر موارد نیز این چنین است.

     درست است که یک دستگاه Surface Pro به نسبت یک تبلت Android و یا iPad از نظر وزن، سنگین‌تر می‌باشد؛ اما نه به نسبت یک لپ‌تاپ.
     اگر قرار باشد تبلت‌های Surface را با لپ‌تاپ‌های عادی و سنتی مقایسه کنیم، بسیار بسیار سبک‌تر هستند.
     به طوریکه لپ‌تاپ‌های عادی و سنتی وزنی حدود ۲ کیلوگرم دارند، مخصوصا اگر پردازنده گرافیکی مجزا یکی از دو شرکت Nvidia و یا AMD را داشته باشند.
     درحالیکه سالهاست تبلت‌های Surface Pro در بازه وزنی ۷۰۰ گرم و تبلت‌های Surface Go در بازه وزنی حتی ۵۰۰ گرم قرار دارند! که یک اختلاف شدید مخصوصا در عمل و در کارکرد حقیقی محسوب می‌شود.
     نتیجتا تجربه نشان داده که اگر کامپیوتر شما در بازه وزنی ۲ کیلوگرم باشد، عملا به علت این سنگینی وزن، لپ‌تاپ را همواره همراه با خود حمل نخواهید کرد و یا در صورت حمل نمودن مداوم آن، با کمردرد و شانه‌درد مواجه خواهید بود.

     البته که بحث وزن تنها معیار در بحث Mobility و قابلیت همواره همراه بودن یک دستگاه نیست، و ابعاد از جمله ضخامت از مهمترین معیارها محسوب می‌شود. به طوریکه لپ‌تاپ‌های عادی و سنتی به شکلی حجیم و ضخیم هستند که در کنار آنها تقریبا هیچ وسیله دیگری را نمی‌توان حمل کرد.
     حال آنکه تبلت‌های Surface نازک‌ترین کامپیوترهای همراه ممکن بوده و حتی از نازک‌ترین لپ‌تاپ‌های MacBook شرکت Apple نیز نازک‌تر هستند…

     در نهایت به عنوان یک تیر خلاص، این موضوع کاملا صحیح است که مدت زمان شارژدهی باتری تبلت‌های Surface در مقایسه با تبلت‌های Android و iPad بسیار کوتاه‌تر است، اما نه در مقایسه با لپ‌تاپ‌ها.
     لذا مخصوصا دستگاه‌های خانواده Surface Book که هم به صورت تبلت هستند و هم به صورت لپ‌تاپ، طولانی‌ترین مدت زمان شارژدهی باتری را در بین تمامی لپ‌تاپ‌های دنیای ما ارائه می‌دهند.
     بنابراین به عنوان یکی از مهمترین پارامترهای «همراه» بودن یک دستگاه، تبلت‌های Surface برای مدت زمان بیشتری به نسبت یک لپ‌تاپ عادی و رایج در بازار کشور ایران، شارژدهی باتری دارا می‌باشند.

     در نتیجه عنایت دارید که اتفاقا تبلت‌های Surface بهترین و «همراه‌ترین» کامپیوترهای ممکن هستند و از این نظر به صورت کامل در برابر لپ‌تاپ‌های سنتی و عادی برتری قاطعانه دارند.

     راستش را بخواهید ما تصور نمی‌کردیم که بیان مشکلات آشکار و نهان تبلت‌های Surface باعث خواهد شد تا شما در یک حالت کلی، همان لپ‌تاپ‌های سنتی و عادی را به جای تبلت‌های ویندوزی ترجیح دهید…

     اگرچه مجدد می‌بایست یکی از دیگر نکات منفی نهان و مخفی پیرامون تبلت‌های Surface را بازگو کنیم که تقریبا همگان از آن غافل بوده و یا به آن توجه نمی‌کنند.

     تا اینجا، ما براساس منطق و کارکرد حقیقی، اثبات کردیم که به صورت واضحی، طبیعتا قالب و ساختار تبلت بهتر از لپ‌تاپ خواهد بود مخصوصا اگر بحث طراحی دوبعدی گرافیکی به میان باشد.

     اما موضوع اینجاست که با وجود برتری قاطع ساختار تبلت در مقایسه با لپ‌تاپ‌های سنتی از نظر کاربرد، همچنان پارامتر دیگری تحت عنوان «عادات کاربری» دخیل است که تقریبا همه‌چیز را تغییر خواهد داد.

     بدین صورت که با وجود برتری ساختار تبلت به نسبت لپ‌تاپ، ولی اینکه خود کاربر عادت به استفاده از تبلت داشته باشد یا خیر، یک عامل تعیین کننده و اساسی است.

     زیرا باید بگوئیم چیزی که در عمل رخ داده بدین صورت است که حتی بالای %۷۰ خریداران تبلت‌های مخصوصا Surface Pro متأسفانه از تبلت خود در اکثر مواقع به عنوان یک لپ‌تاپ متصل به کیبورد روی میز استفاده می‌کنند، نه به عنوان یک تبلت…
     که ریشه چنین امر ناگواری نیز در بسیاری موارد است و در صدر تمامی آنها، ریشه در عادات رفتاری آن کاربر دارد.
     به طوریکه بالای %۷۰ کاربران، عادت دارند تا از کامپیوتر همراه خود به شکل لپ‌تاپ استفاده کنند و فقط %۳۰ کاربران هستند که واقعا از تبلت Surface Pro کاربری یک «تبلت» را دارند. این %۳۰ اقلیت در اصل افرادی هستند که پیش از خریداری Surface Pro خودشان یک کاربر تبلت بوده و تبلت‌های Android و یا iPad داشته‌اند.
     اما برای مثال شخص شما، خب در اصل به جای یک لپ‌تاپ قصد خریداری Surface Pro را داشتید!
     بنابراین به شما قول می‌دهیم که اگر شخصی چون شما Surface Pro تهیه کند، جزو همان %۷۰ خواهد بود که از کامپیوتر همراه خود، تقریبا همیشه به عنوان یک لپ‌تاپ متصل به کیبورد و روی میز استفاده خواهد کرد، نه یک تبلت در دستان خود.

     بر همین اساس، اگر احساس می‌کنید که عادات رفتاری شما منطبق بر بهره از برتری‌های ساختار تبلت نیست، پیشنهاد می‌کنیم به هیچ وجه یک تبلت ویندوزی از جمله تبلت‌های Surface را خریداری نکرده و به دنبال همان لپ‌تاپ‌های با ساختار سنتی باشید…

     به عنوان حسن ختام، موردی که ممکن است برای شما مبهم بوده و یا به صورت ناصحیحی در ذهن شما نقش بسته باشد، بحث میزان قدرت پردازش گرافیکی تبلت‌های Surface Pro خواهد بود.
     این تبلت‌ها به لطف پردازنده گرافیکی قدرتمند خود، به راحتی قادر به اجرای روان نرم‌افزارهای طراحی دوبعدی گرافیکی همچون Adobe Photoshop CC و Adobe InDesign CC و CorelDRAW هستند.
     حتی می‌توان گفت که به نوعی اصلا Surface Pro ساخته شده است تا اینگونه نرم‌افزارها را اجرا کند!
     لذا Surface Pro ۸ به عنوان قدرتمندترین نسل موجود، در کانفیگ Core i۷ خود پردازنده گرافیکی قوی Iris Xe را با ۹۶ واحد عملیاتی ارائه می‌دهد که توان پردازش گرافیکی آن با یک کارت گرافیک Nvidia GeForce GTX ۹۶۵M برابری می‌کند. کارت گرافیکی که به راحتی، سنگین‌ترین نرم‌افزارهای طراحی دوبعدی گرافیکی را به صورت روان اجرا می‌کند.
     بنابراین به هیچ وجه تصور نکنید که تبلت‌های Surface Pro در زمینه نرم‌افزارهای حرفه‌ای طراحی دوبعدی گرافیکی، ضعیف هستند.

     همچنین اگر به دنبال اجرای روان محیط سیستم‌عامل Windows و نرم‌افزارهای عمومی و رایج آن هستید، شک نکنید که کامپیوترهای تولید خود شرکت Microsoft به عنوان خالق Windows بهترین دستگاه‌های ممکن به نسبت کامپیوترهای تولید هر برند دیگری هستند.
     زیرا شرکت Microsoft برای ایجاد یک تبعیض بزرگ، فقط مخصوص به کامپیوترهای Surface خود به صورت اختصاصی برای هر یک از مدل‌های آنها، یک نسخه خاص از Windows را می‌نویسد با این هدف که بیشترین میزان هماهنگی بین سخت‌افزار و نرم‌افزار را پدید آورد.
     البته که این هماهنگی، بر روی بازده قدرت پردازشی و طولانی شدن مدت زمان شارژدهی باتری نیز تأثیر بسزایی دارد.
     جالب است بدانید زمانیکه یک به‌روز رسانی جدید برای Windows ۱۰/۱۱ عرضه می‌شود، دستگاه‌های Surface تنها کامپیوترهای دنیا هستند که شرکت Microsoft به صورت اختصاصی برای هر یک از مدل‌های این دستگاه‌ها، نسخه جدید را تست کرده و برای هرکدام، یک فایل جداگانه را در بخش Settings قسمت Update & Security ارائه می‌دهد.

     در نتیجه حتی شک هم نکنید که بهترین کامپیوترهای جهان برای داشتن روان‎‌ترین و کامل‌ترین تجربه از سیستم‌عامل Windows فقط کامپیوترهای تولید خود شرکت Microsoft هستند و این امری بدیهی و غیرقابل انکار است.

     راستش را بخواهید، حتی اگر هم اینگونه نباشد (که هست) شرکت Microsoft براساس مبانی تجاری هم که شده، کاری می‌کند تا هیچ کامپیوتری، سیستم‌عامل Windows را بهتر و روان‌تر از کامپیوترهای خودش اجرا نکند…

دیدگاهتان را بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوشته های مشابه

بلوک تبلیغ حذف شد

با غیرفعال کردن بلوک تبلیغات از ما حمایت کنید.