آموزش‌ و ترفندهای سرفیس
موضوعات داغ

طریقه راه اندازی سرفیس و شروع کار با آن

حتی اگر مدت‌ها از خرید شما می‌گذرد، این مطلب به شما توصیه می‌شود چراکه حاوی موارد بسیار مهمی است که تجربه کاربری شما را ارتقاء می‌دهند.

در وبسایت سرفیس نیوز، یار همیشگی کاربران دستگاه‌های Surface با شما هستیم تا بهترین روش راه‌اندازی و شروع کار با این محصولات را مرور کنیم. اگر فقط چند ساعت از خرید شما می‌گذرد و قصد اولین بار روشن نمودن دستگاه را دارید یا حتی چند ماهی است که از آن استفاده می‌کنید، این مطلب حاوی نکات مهم و اساسی است که دانستن آنها باعث می‌شود تا اولا با انجام اشتباهی، تأثیر منفی بر ساز و کار دستگاه نگذاشته و دوما، اتفاقا بهترین تجربه کاربری لذت‌بخش را از محصول خریداری شده خود داشته باشید.

برای سهولت کار، ما این مطلب را به سه فاز کلی «پیش از روشن کردن دستگاه» ، «اولین بار روشن کردن دستگاه» و «پس از روشن کردن دستگاه» تقسیم می‌کنیم.

پیش از روشن کردن دستگاه

چنانچه دستگاه خود را از فروشگاه‌های معتبر تهیه کرده باشید به شما مهلت 7 روزه بررسی دستگاه داده می‌شود. لذا در این مدت زمان می‌توانید و در اصل «باید» دستگاه خود را زیر و رو کنید! تا در صورت وجود ایرادات ذاتی سخت‌افزاری و یا کاستی در لوازم همراه دستگاه، اقدام به تعویض آن با کالای مناسب دیگری نمائید.

اورجینال یا تقلبی بودن سرفیس

در همین ابتدا خیال شما را راحت کنیم! هیچ چیزی تحت عنوان اصیل Original و تقلبی Fake در رابطه با دستگاه‌های Surface وجود نداشته و خوشبختانه هنوز چشم‌بادامی‌های چینی، اقدام به تولید نسخه تقلبی از دستگاه‌های Surface نکرده‌اند. همچنین بحث ریجن و ملیت برای سورفیس کاملا بی‎‌معنی بوده و تجربه ما از سال 1394 نشان داده است اینکه دستگاه برای فروش در بازار آمریکا تولید شده باشد یا بازار کشورهای عربی و اروپا، کوچکترین تأثیری روی کیفیت و هیچ مورد دیگری ندارد.

تنها و تنها تفاوتی که ریجن سرفیس دارد فقط در مدت زمان گارانتی بین المللی آن است به طوریکه دستگاه‌های ریجن دریای عمان یا اصطلاحا TRA Oman به جای یک سال ضمانت رایج ، دو سال وارانتی تعویض دارند. پس می‌بینید که اتفاقا بهتر است دستگاه ریجن عربی باشد تا آمریکایی.
البته لازم نیست تا خود را درگیر این مسئله کرده که حتما سارفیس ریجن تی آر ای در بازار بیابید، زیرا با توجه به کاملا بی‌اهمیت بودن ریجن در رابطه با تبلت های مایکروسافت ، هیچ فروشنده و یا خریداری به دنبال ریجن خاصی نیست و در نتیجه نه تنها در مشخصات کالا چنین موضوعی مطرح نمی‎‌شود، بلکه هیچ تأثیری هم در قیمت کالا ندارد…
بهتر است به دنبال موارد مهمتری باشید! که در ادامه ذکر خواهند شد.

جعبه اصلی سرفیس ، سفید یا کارتن خاکی ؟

معضل بزرگی که مایکروسافت برای مخصوصا خریداران سورفیس در ایران از سال 1398 به بعد ایجاد کرده، همین دوگانگی جعبه سفید رنگ و کارتن خاکی رنگ است که بسیاری از کاربران را گیج می‌کند. محصولات Surface از طرف خود شرکت Microsoft در دو نوع کلی و برای دو نوع مشتری متفاوت تولید شده و به فروش می‌رسند؛ نوع اول برای مشتریان عادی کانسومر یا Consumer و نوع دوم برای مشتریان تجاری کامرشیال یا Commercial که اصطلاحا به نوع دوم، آموزشی/تجاری و یا Educational/Business نیز گفته می‌شود. این دو نوع، با یکدیگر تفاوت‌های اساسی دارند. تا جایی که حتی در رابطه با برخی دستگاه‌هایی چون سرفیس پرو 8 حتی سخت‌افزار دستگاه نیز در کانفیگ Core i5 نوع بیزینس قویتر از نوع کانسومر است. اما تفاوت عمومی برای تمامی مدل‌های Surface در این است که نوع Consumer دارای جعبه سفید رنگ همراه با تصویر کالا روی جعبه بوده و ویندوز دستگاه ویرایش Home می‌باشد، اما نوع Commercial دارای جعبه کارتن خاکی رنگ بدون هیچ تصویری روی آن بوده و ویندوز دستگاه ویرایش Pro و در نتیجه قیمت دلاری آن اتفاقا 100 دلار بالاتر خواهد بود!

در نتیجه عنایت دارید که نه تنها جعبه کارتن خاکی رنگ ، جعبه کاملا رسمی خود شرکت Microsoft برای محصولات نسخه Business است، بلکه حتی قیمت دلاری آنها به علت ویرایش پرو سیستم عامل و بعضا قویتر بودن چیپست ، صد دلار گرانتر از نسخه با جعبه سفید می‌باشد… اگرچه به دلایل مختلف تجاری که ما کاری به آنها در یک مرجع فنی همچون سرفیس نیوز نداریم، خوشبختانه یا بدبختانه، در بازار ایران هیچ تفاوت قیمتی بین نسخه Commercial و Consumer وجود ندارد؛ نتیجتا مخصوصا اگر برای مثال شما خواستار کانفیگ Core i5 دستگاه Surface Pro 8 باشید، در صورت خریداری نسخه بیزینس هم پردازنده CPU قویتر و هم ویرایش Pro ویندوز به جای Home خواهید داشت اما با جعبه کارتن خاکی رنگ. درحالیکه در رابطه با همین مثال، یعنی کانفیگ Core i5 دستگاه Surface Pro 8 اگر اصرار بر خرید جعبه سفید رنگ با تصویر کالا روی آن را داشته باشید، در نهایت محصولی ضعیف‌تر با ویرایش Home را خواهید داشت که قیمت دلاری آن کمتر نیز هست! دقیقا برعکس ذهنیت کاربران که تصور می‌کردند جعبه کارتن خاکی تقلبی بوده و جعبه سفید رنگ با عکس دستگاه ، اورجینال و اصیل است…

البته همچنان برخی کاربران هستند که برای مثال علاقه‌ای به داشتن ویرایش پرو از ویندوز ندارند و ترجیح می‌دهند به شکل کلکسیونرها، جعبه سفید رنگ با عکس سرفیس روی آنرا همراه با ویرایش هوم از ویندوز داشته باشند که خب اشکالی نداشته و ویندوز هوم به جز فقط در رابطه با مباحث پیشرفته شبکه و میزبان شدن دستگاه به عنوان Server ، محدودیتی برای هیچ کاری اعمال نمی‌کند. دستگاه‌های خود ما در سرفیس نیوز اکثرا Windows 10/11 Home بوده و هیچ محدودیتی نیز نداریم. اما به صورت واضحی، دستگاه‌های با کارتن خاکی رنگ، دارای ویرایش کامل‌تری از ویندوز بوده و در برخی موارد حتی قویتر از دستگاه‌های با کارتن سفید هم هستند، که به همین علت قیمت دلاری که خود شرکت Microsoft برای دستگاه‌های با جعبه کارتن خاکی تعیین می‌کند 100 دلار گرانتر از جعبه سفید است.

با زدن روی تصویر، به وبسایت رسمی مایکروسافت حاوی تصویر این جعبه برده خواهید شد

صحت لوازم داخل جعبه سرفیس

باید بدانید که سالهاست شرکت Microsoft هیچ چیزی به جز فقط شارژر را در کنار دستگاه‌های خود ارائه نمی‌دهد. بنابراین اگر پیش‌تر، مدل‌های قدیمی همچون Surface Pro 4 را خریداری کرده بودید، حال می‌بایست در ذهن داشته باشید که سالهاست دوران حضور قلم در جعبه به پایان رسیده و همانطور که در بالا ذکر شد، در کنار دستگاه‌های مدل سال 2017 به بعد هیچ چیزی به جز فقط شارژر در جعبه قرار ندارد. تمامی دیگر لوازم به جز فقط شارژر ، می‌بایست به صورت جداگانه تهیه شوند که نشانه‎‌ای از ظلم مایکروسافت است! و البته نشانه‌ای از کیفیت بالای لوازم جانبی که طبیعتا قیمت آنها را نیز افزایش داده و اگر داخل جعبه دستگاه بودند، قیمت کلی دستگاه بسیار بالا می‌رفت. برای مثال کیبورد سیگنچر برای سرفیس پرو ایکس/هشت مخصوصا اگر قلم هم داخل خود داشته باشد، گران قیمت‌تر از یک دستگاه مدل Surface Laptop SE است!!

البته همچون هر محصول دیجیتالی دیگری در دنیا، دستگاه‌های Surface نیز به صورت باندل Bundle تجمیعی وجود دارند اما در صورت خریداری باندلی که برای مثال کیبورد به همراه دستگاه باشد، قیمت کیبورد به قیمت دستگاه افزوده خواهد شد. و به صورت واضحی، مدل‌هایی همچون Surface Book طبیعتا کیبورد را به عنوان جزئی از خود دستگاه داخل جعبه دارا هستند.

آشنایی با ساختار سرفیس

*مدل دستگاه خود را از زبانه‌ها انتخاب کنید

روشن کردن سرفیس برای اولین بار

پس از ورود به ویندوز سرفیس

ساخت اکانت مایکروسافت برای سرفیس

حالا نوبت به اعمال حساب Microsoft می‌رسد؛ البته اگر آنرا داشته باشید.

آیدی مایکروسافت با یک آدرس ایمیل شناسایی می‌شود که پسوند آن با outlook@ و یا live.com@ و یا hotmail.com@ باشد.

دارا بودن حساب Microsoft حتی یکی از الزامات بهره از بسیاری امکانات محسوب شده و بدون آن، محروم از قابلیت‌های نرم‌‎افزاری مختلف خواهید شد. از جمله زمانیکه رمز عبور کامپیوتر خود را فراموش کرده‌اید که در این زمان، داشتن حساب Microsoft برای شما به معنی ریشه‌کن شدن چنین مشکلی از پایه خواهد بود.

درصورتیکه چنین حسابی را دارید، نیازی به ایجاد مجدد آن نیست. اما اگر ندارید مراحل بعدی را با دقت بیشتری دنبال نمائید. ابتدا وارد لینک زیر شوید:

در این صفحه پس از انتخاب گزینه Sign in روی گزینه Create account بزنید. در صفحه جدید باز شده که از شما یک آدرس ایمیل خواسته می‌شود از وارد نمودن آدرس‌های ایمیل gmail@ و yahoo@ و icloud@ خودداری کنید چراکه در برخی موارد به هنگام بازیابی مجدد حساب، اینگونه آدرس‌های متفرقه دچار اختلال با اکوسیستم Microsoft خواهند شد. لذا روی گزینه Get a new email address بزنید و یک نام کاربری دلخواه وارد نمائید.

حالا به منظور تغییر نام کامل و تصویر خود که از این پس قرار است در هربار روشن نمودن دستگاه در میانه تصویر به صورت بزرگ نمایش داده شود، به صفحه اینترنتی مدیریت حساب Microsoft خود در لینک زیر بروید و موارد فوق الذکر را ویرایش نمائید.

دقت داشته باشید که به منظور تغییر نام یوزر خود در ویندوز و یا تغییر عکس خود، همواره باید از این صفحه اینترنتی استفاده کنید و نه از داخل خود ویندوز:

پس از ایجاد و ویرایش موفقیت آمیز مایکروسافت اکانت ، می‌بایست آنرا روی دستگاه خود اعمال نمائید.

آپدیت کردن سرفیس

بعد از اعمال حساب Microsoft که مهمترین بخش کار بود، حالا به اولویت دوم می‌رسیم که به‌روز رسانی سیستم‌عامل می‌باشد. در نظر داشته باشید که برای دستگاه‌های Surface ، به‌روز رسانی سیستم‌عامل صرفا مربوط به فقط خود سیستم‌عامل نبوده و از آنجایی که شرکت Microsoft سازنده دستگاه شما و البته خالق سیستم‌عامل Windows است، حل مشکلات احتمالی و بهبود کارکرد حتی سخت‌افزاری دستگاه‌های Surface را نیز در قالب همین به‌روز رسانی‌های Windows ارائه می‌دهد. بنابراین همواره به ذهن بسپارید که برای شما به عنوان کاربر یک دستگاه Surface ، آپدیت‌های ویندوز با دیگر کامپیوترها متفاوت بوده و فقط حکم آپدیت ویندوز را ندارد.

بر همین اساس، نیاز است تا مدام دستگاه خود را به آخرین به‌روز رسانی‌های موجود مجهز نمائید تا حتی اگر قابلیت لمسی صفحه‌نمایش سرفیس شما مشکل دارد، کیبورد و ماوس آن مشکل دارد و… از طریق دریافت آخرین آپدیت منتشر شده توسط مایکروسافت، مشکلات احتمالی را برطرف نمائید.

لذا عنایت دارید که به‌روز رسانی، امری نیست که یکبار انجام داده و دیگر تا پایان عمر دستگاه از آن مصون باشید؛ بلکه به صورت دوره‌ای برای مثال هفته‌ای یک بار و یا ماهی یک بار، نیاز است تا مطمئن شوید که آخرین به‌روز رسانی‌های موجود را دارید. به طوریکه شرکت Microsoft به‌روز رسانی‎‌های امنیتی برای آنتی‌ویروس دستگاه شما را نیز مدام و به صورت هفتگی منتشر می‌کند.

یکی از دیگر فواید همواره به‌روز نگه داشتن دستگاه، بدین صورت توضیح داده می‌شود که خود دستگاه به صورت خودکار و مخفی از چشمان شما، اقدام به مصرف اینترنت و دیگر منابع سخت‌افزاری برای دریافت به‌روز رسانی‌های موجود که روی یکدیگر تلنبار شده‌اند نمی‌کند.

در هرحال، مخصوصا زمانیکه دستگاه خود را برای اولین بار روشن می‌کنید، بسته به آن که تاریخ ساخت دستگاه مربوط به چه سالی باشد، ممکن است حتی به‌روز رسانی‌های بسیار بسیار حجیم و سنگینی نیز آماده به دریافت باشند که با توجه به سرعت پایین اینترنت در کشور ایران دانلود آنها به این سادگی هم نبوده و نیاز به کمی همکاری شما دارد.

به منظور شروع روند دریافت به‌روز رسانی‌ها به مکانی که پیش‌تر بابت Metered connection خدمت شما معرفی شد بازگشته و ضمن غیرفعال نمودن تیک مربوط به این گزینه، دستگاه خود را نیز به برق متصل نمائید.

نصب نرم‌افزار روی سرفیس

پس از انجام موفقیت آمیز تمامی به‌روز رسانی‌های موجود، بالأخره دستگاه شما به مرحله‌ای خواهد رسید که واقعا آماده به کار است. از این نقطه به بعد دیگر موارد، شخصی سازی خواهند بود و کار عمومی برای انجام دادن در رابطه با دستگاه وجود ندارد.

حالا می‌توانید با توجه به سلیقه و نیاز خود، کامپیوتر را مورد تغییر قرار داده و نرم افزار بر روی آن نصب کنید؛ اما نکته‌های بسیار مهمی در همین رابطه باقی مانده‌اند.

*سیستم‌عامل دستگاه خود را انتخاب کنید*

نصب آفیس روی سرفیس

متأسفانه بسیاری از خریداران دستگاه‌های Surface طی یک ذهنیت کاملا ناصحیح، تصور می‌کنند که ضمن خریداری این دستگاه‌ها، حق استفاده قانونی از نرم‌افزارهای مجموعه Office را نیز به صورت مادام‌العمر و کاملا رایگان دارند! اینکه ریشه چنین ذهنیت عجیبی چیست واقعا جای پرسش دارد…

اما در هرحال باید بدانید که مجموعه نرم‌افزاری آفیس خود یکی از مهمترین منابع درآمد شرکت مایکروسافت محسوب شده و به هیچ وجه قرار نیست چون شما یک دستگاه سورفیس خریده‌اید، پس بتوانید از آفیس نیز به صورت رایگان استفاده کنید.

بلکه شما به عنوان خریدار سرفیس، هیچ تفاوتی با خریدار هر لپ‌تاپ دیگری چه با ویندوز اورجینال چه بدون ویندوز اورجینال، از نظر استفاده از آفیس ندارید.

موردی که شاید به عنوان یک ریشه بابت تصور یاد شده در بالا باشد، بحث نصب بودن نرم افزارهای آفیس به صورت پیش فرض روی ویندوز است. مخصوصا که به هر حساب Microsoft امکان یک ماه تست این نرم‌افزارها توسط هدیه یک ماه اشتراک Microsoft 365 داده می‌شود.

و شاید کاربران تصور می‌کنند که این هدیه یک ماهه مربوط به دستگاه سرفیس است که خریداری کرده‌اند، و یا اصلا هدیه نبوده و حتی کل مجموعه آفیس به صورت دائمی و رایگان است!!!

خیر، به هیچ وجه اینطور نیست…

چیزی که روی دستگاه‌های Surface به صورت پیش‌فرض نصب شده است، همان چیزی است که روی هر لپ‌تاپ و در یک حالت کلی، روی سیستم‌عامل Windows 10/11 به صورت پیش‌فرض نصب است؛ یعنی نرم‌افزارهای Office متصل به اشتراک Microsoft 365.

بر همین اساس اولا تصور نکنید که دستگاه Surface شما در این زمینه تفاوتی با دیگر لپ‌تاپ‌ها داشته و خب شما از هر برند دیگری هم که لپ‌تاپ تهیه نمائید و یا اصلا خودتان هم روی یک کامپیوتر رومیزی به نصب Windows 10/11 بپردازید، خواهید دید که نرم‌افزارهای Office به صورت پیش‌فرض روی آن حضور دارند.

اما دوما، به هیچ وجه چنین موردی بدین معنی نخواهد بود که حالا شما می‌توانید به صورت کاملا رایگان و مادام‌العمر، از نرم‌افزارهای مجموعه Office لذت ببرید!

بلکه همانطور که توضیح داده شد، چیزی که به صورت پیش‌فرض نه فقط روی دستگاه‌های Surface بلکه روی هر لپ‌تاپ دیگری و حتی کلا روی Windows 10/11 نصب است، یک مجموعه نرم‌افزاری Office متصل به اشتراک Microsoft 365 می‌باشد.

حالا اگر شما تاکنون روی حساب Microsoft خود از هدیه یک ماه اشتراک Microsoft 365 استفاده نکرده باشید، می‌توانید با استفاده از این هدیه، به صورت تستی یک ماه از آفیس پیش‌فرض نصب شده روی ویندوز کامپیوتر خود (هر برندی که می‌خواهد باشد) بهره ببرید.

پس از پایان مدت زمان تست یک ماهه، می‌توانید با پرداخت مبلغ دلاری، اشتراک Microsoft 365 خود را تمدید کرده و به استفاده از نرم‌افزارهای مجموعه Office متصل به این اشتراک، ادامه دهید.

اما خب تقریبا تمام کاربران در کشور ایران، اصلا از همان ابتدا، نرم‌افزارهای مجموعه آفیس از پیش نصب شده روی ویندوز را که متصل به اشتراک Microsoft 365 هستند حذف کرده و به جای آن، یک نسخه قفل شکسته از آفیس را نصب می‌کنند.

و مجددا تکرار می‌شود، شمایی که دستگاه Surface تهیه کرده‌اید در تمام این موارد و هر مورد نرم‌افزاری دیگری، هیچ تفاوتی با افرادی که لپ‌تاپ دیگر برندها را تهیه کرده‌اند نداشته و حتی آن هدیه تست یک ماهه نیز هیچ ارتباطی به خریدن سرفیس ندارد و در اصل به ازای هر حساب Microsoft یک مرتبه قابل استفاده است و برند کامپیوتر شما هیچ موضوعیتی در این زمینه ندارد.

 

استفاده از سرفیس به عنوان تبلت

خانواده Surface Pro پرفروش‌ترین مدل در بین تمامی دیگر مدل‌های Surface است. اما بگذارید با شما صادق باشیم و بگوئیم که چنین امری، هیچگاه نباید اتفاق می‌افتاد اگر قرار بود تمامی کاربران، دقیقا همان مدلی را تهیه نمایند که تطابق کامل با نیازهای آنها داشته باشد.

زیرا علی‌رغم آنکه دستگاه‌های خانواده Surface Pro در Category و دسته‌بندی «تبلت» قرار می‌گیرند، اما خریداران آن به واقع و در عمل، از دستگاه خود تقریبا همواره به عنوان یک لپ‌تاپِ قرار گرفته روی میز و متصل به کیبورد استفاده می‌کنند. موضوع ناراحت کننده‌ای که برخلاف چیزی است که دستگاه برای آن پیش‌بینی شده.

دستگاه‌های خانواده Surface Pro پیش‌بینی شده‌اند تا از آنها در %50 مواقع به عنوان تبلتِ گرفته شده در دست استفاده شود و در %50 مواقع نیز به عنوان لپ‌تاپِ روی میز و متصل به کیبورد.

اینکه به چه علت خریداران دستگاه‌های خانواده Surface Pro به هیچ وجه چنین استفاده‌ای را از دستگاه خود در عمل و در کارکرد حقیقی ندارند، ریشه در ناخودآگاه و عادت‌های رفتاری آنها دارد که درواقع عادت به استفاده از کامپیوتر خود به شکل تبلت را ندارند. و حتی در حالتی عمیق‌تر، اصلا Surface Pro را به عنوان جایگزینی برای «لپ‌تاپ» پیشین خود تهیه کرده‌اند که یک پیش‌‎زمینه ذهنی قوی را در این رابطه ایجاد می‌کند.

ممکن است در این نقطه از بحث، برخی افراد نوک پیکان اتهام را به سمت خود دستگاه نشانه گرفته و مقصر این موضوع را فیزیک و نرم‌افزارهای دستگاه بدانند؛ که البته تا حد بسیاری حق دارند.

زیرا به صورت واضحی، دستگاه‌های خانواده Surface Pro به هیچ وجه به نازکی و سبکی دیگر تبلت‌های Android و iPad Pro نیستند. همچنین مدام دچار درجه حرارت بالا و کنترل نشده می‌شوند و باتری آنها نیز به سرعت خالی می‌شود. البته که نرم‌افزارهای سیستم‌عامل Windows نیز در مقایسه با Android و iOS خب برای استفاده توسط دستورات لمسی مناسب‌سازی نشده‌اند (مگر آنکه برنامه‌های کاربردی UWP را معیار قرار دهیم).

اما با این وجود، ما به علت آشکاری به شما می‌گوئیم که مباحث فوق در رابطه با فیزیک و نرم‌افزارها، چیزی بیشتر از یک بهانه نیست. که دلیل و برهان آشکار چنین ادعایی، آن دسته از خریداران Surface Pro هستند که پیش از تهیه این دستگاه، خودشان کاربر مخصوصا حرفه‌ای تبلت بوده‌اند. یعنی برای مثال تصور کنید فردی که روز و شب خود را با یک تبلت Android و یا iPad Pro می‌گذرانده و به این نتیجه رسیده است که نیاز به تبلتی دارد تا بتواند نسخه کامل نرم‌افزارهای کامپیوتری را روی آن اجرا کند همانگونه که روی کامپیوترهای رومیزی اجرا می‌شوند.

چنین فردی، بدون شک از Surface Pro خود نیز حتی بیشتر به عنوان یک تبلت در دستان خود استفاده خواهد کرد تا به عنوان یک لپ‌تاپ روی میز و متصل به کیبورد.

بر همین اساس از شما خواهش می‌کنیم که اگر پیش‌زمینه ذهنی خود را بدین صورت می‌بینید که عادت به استفاده از کامپیوتر خود فقط در حالت لپ‌تاپ روی میز متصل به کیبورد دارید، به هیچ وجه بودجه خود را صرف داشتن قابلیت تبلت در Surface Pro نکرده و به سراغ Surface Book و Surface Laptop Studio و Surface Laptop Go و حتی اصلا دیگر برندها بروید…

اگر با خواندن این متن، ولو اینکه مدل دستگاه شما Surface Pro باشد و یا Surface Book و Surface Laptop Studio به این فکر افتاده‌اید که از این پس، از دستگاه خود بیشتر به شکل تبلت استفاده کرده و از این ساختار مهم و کاربردی، بهره و لذت ببرید، به ادامه مطلب توجه نمائید.

قفل‌گشایی با عنبیه چشم

تمامی دستگاه‌های Surface از سال ۲۰۱۵ مجهز به سه عدد دوربین مختلف در قسمت جلو هستند که به کمک فرستنده و گیرنده IR مادون قرمز قادر خواهند بود تا امنیت دستگاه شما را توسط تشخیص عنبیه چشم به صورت ترکیبی با چهره، تضمین نمایند. این قابلیت که در اکوسیستم Microsoft برای اولین بار و پیش از شرکت Apple بر روی گوشی تلفن همراه Microsoft Lumia 950 معرفی شد، با نام Windows Hello Face شناخته می‌شود.

یکی از مهمترین دلایل ابداع این قابلیت، اجبار در وجود رمز برای دستگاه شما پس از اعمال حساب Microsoft بر روی آن است. بدین معنی که پس از اعمال مایکروسافت اکانت بر روی یک سرفیس ، رمز حساب شما تبدیل خواهد شد به رمز ورود به دستگاه که هربار باید آنرا بنویسید. لذا نوشتن هرباره‌ی این پسورد احتمالا طولانی، به نوعی حتی عذاب آور خواهد بود. راه‌حل Microsoft برای این موضوع در Windows 8/10/11 یک کد عددی چهار رقمی به نام پین PIN است که می‌توانید در کنار رمز حساب مایکروسافت، با وارد نمودن آن نیز دستگاه را قفل گشایی نمائید. اما راه‌حل حتی سریعتری برای باز نمودن یک دستگاه Surface پیش بینی شده است که آن، ویندوز هلو فیس می‌باشد.

زمانیکه یک حساب Microsoft را روی دستگاه خود اعمال می‌کنید، بلافاصله پیشنهاد تنظیم کردن پین و البته آیدی فیس برای تشخیص چهره داده شده و می‌توانید در همان زمان این دو مورد را راه‌اندازی نمائید. اما چنانچه به هنگام اعمال حساب Microsoft خود از این مرحله عبور کرده‌اید، هم‌اکنون برای راه‌اندازی آن می‌توانید به شکل زیر عمل نمائید:

روش استفاده از باتری سرفیس

اولین قطعه‌ای که در یک سرفیس آسیب پیدا کرده و حتی در صورت استفاده کاملا صحیح نیز همچون روغن موتور و تایر اتومبیل به عنوان عنصری مصرفی بالأخره نیاز به تعویض پیدا خواهد کرد، باتری آن است. به همین علت نیز تنها موردی که پشت جعبه دستگاه بابت تعمیرات و نگهداری قید شده است، فقط درمورد باتری بوده و صراحتا ذکر شده که پس از مدتی (Eventually) نیاز به تعویض باتری خواهید داشت. همچنین شما یک دستگاه همراه را خریداری کرده‌اید و موبایل بودن آن با باتری که مدت زمان شارژدهی طولانی دارد معنی پیدا می‌کند. لذا مراقبت از باتری توسط استفاده صحیح از آن مهمترین نکته محافظتی در رابطه با دستگاه شما خواهد بود تا علاوه بر بهره از بیشترین مدت زمان شارژدهی ممکن در هر سیکل، به صورت کلی نیز هرچه دیرتر نیاز به تعویض باتری پیدا کنید. به منظور آشنایی کامل با این موضوع به شما حتما پیشنهاد می‌شود تا مطلب مختص به آنرا در این لینک مطالعه نمائید:

محافظت سرفیس از آسیب

به غیر از باتری که یکی از محافظت‌های سخت افزاری به حساب می‌آید، شما می‌بایست در حالت کلی از سه جهت سخت افزاری، نرم افزاری و فیزیکی از دستگاه خود مراقبت نمائید که مطالب مختص به هرکدام از طریق لینک‌های زیر قابل دسترسی خواهند بود:

کاربرد و استفاده از قلم سرفیس پن

سرفیس پن در دستگاه شما به هیچ وجه فقط برای افراد هنرمند و یا نقاش و طراح نیست. حتی کاربرد آن فقط به عنوان ابزاری برای یادداشت برداری در صفحه‌ای که ابعادی شبیه به یک کاغذ A4 دارد نیز ختم نمی‌شود. بلکه با توجه به ساختار سیستم عامل ویندوز و نرم افزار های مخصوصا سنتی آن، قلم برای تبلت ویندوزی شما حکم ماوس را دارد زمانیکه دستگاه را بدون ماوس و کیبورد و در دستان خود به حالت تبلت گرفته‌اید و استفاده می‌کنید. با رجوع به بحث ماوس لمسی تاچ پد مجازی برای باز کردن منوی آبشاری وبسایت‌ها و اینکه این امر توسط لمس انگشتان امکان‌پذیر نخواهد بود، کافیست تا نوک قلم را در چند میلیمتری صفحه نمایش و بدون تماس با آن نگه دارید تا حکم نشانگر ماوس را بدون کلیک کردن داشته باشد.

لذا عنایت دارید که قلم فقط برای افرادی که قصد طراحی و نقاشی و یا یادداشت‌برداری دارند نبوده و یکی از ابزارالآت حتی ضروری در برخی موارد محسوب می‌شود.

به همین جهت ، به منظور آشنایی کامل با تمامی کاربردهای قلم Surface Pen خود در محیط سیستم عامل Windows به لینک زیر مراجعه نمائید:

اما اگر اتفاقا یکی از مهمترین اهداف شما از تهیه خود دستگاه و قلم آن، بحث یادداشت‌برداری و جزوه‌نویسی و یا تدریس مجازی است، پیشنهاد می‌شود تا حتما با برنامه کاربردی OneNote که شاهکار مهندسین نرم‌افزار Microsoft در این حوزه می‌باشد توسط این لینک آشنایی کامل پیدا کنید؛ چراکه هیچ نرم‌افزاری روی دستگاه Surface شما نیست که به خوبی وان نوت از قدرت سخت افزاری قلم شما بابت نوشتار روان و سریع و دقیق پشتیبانی کند:

همچنین به منظور آشنایی با دیگر برنامه‌های کاربردی مخصوص به استفاده توسط قلم در دستگاه خود می‌توانید به این لینک مراجعه نمائید:

حرف آخر

مطلب پیش‌روی شما حاصل تلاش همگی همکاران حاضر در هیئت تحریریه سرفیس نیوز بود و البته حاصل تجارب ما بابت یک دهه کار با انواع مختلف دستگاه‌های Surface.

محتوایی که مطالعه نمودید، تمام آنچه بود که شما برای شروع کار با یک دستگاه Microsoft Surface نیاز دارید؛ اما این تنها یک شروع است برای کارهای بزرگ. مطمئن باشید که با رعایت نکات بالا مخصوصا در رابطه با استفاده تبلت-گونه، دستگاهی خواهید داشت که برترین کامپیوتر قرن لقب گرفته است. یک کامپیوتر همراه با بیشترین کاربردهای ممکن یا به قول شرکت مایکروسافت Most Versatile Laptop Ever.

پیشنهاد می‌شود تا با مراجعه به دیگر مطالب بخش آموزش، علم خود از نحوه بهره‌وری از دستگاه را به حد اعلای آن رسانده و از کار با چنین دستگاه شگفت‌انگیزی لذت ببرید.

در پایان باید ذکر کنیم چنانچه مشکلی در رابطه با دستگاه Surface خود داشته باشید و یا سؤالی در ذهنتان پیش آمده باشد که در بین تمامی مطالب آموزشی وبسایت، پاسخ آن را نیافته‌اید، می‌توانید به راحتی از طریق این لینک به کارشناسان پشتیبانی فنی فروشگاه سرفیس ایران در پیام‌رسان Telegram متصل شده و موضوع را مطرح نمائید:

امیدواریم از دستگاه خود به خوبی استفاده کرده و برای شما نهایت کاربرد را داشته باشد.

تیم سرفیس نیوز

‫18 دیدگاه ها

  1. درود بر شما.

   خیر، امکان انجام این کار وجود ندارد.
   اما فرد دوم همچنان می‌تواند از یک عدد چهار رقمی ساده PIN به عنوان روش سریع ورود به دستگاه استفاده کند.

  1. درود بر شما.

   همانطور که در مطلب پیش رو نیز توضیح داده شده است، فایل قرار داده شده مربوط به فایل رسمی منتشر شده از طرف Microsoft به منظور نصب مجموعه نرم افزاری Office Professional Plus 2019 می‌باشد. لذا پس از نصب آن نیاز است تا بر روی حسابی که در نرم افزار وارد می‌شود، حتما خود نرم افزار را نیز خریداری کرده باشید.
   مگر اینکه بخواهید قفل نرم افزار را بشکنید که در این رابطه می‌توانید از دیگر وبسایت‌ها استفاده نمائید؛ سرفیس نیوز مراحل این روش را ارائه نمی‌دهد.

   همچنین باید بگوییم به منظور نصب فایل رسمی Office Professional Plus 2019 می‌بایست توسط نرم افزار File Explorer آنرا باز نمائید و یا با کلیک راست، آنرا Mount نمائید. سپس در درایو مجازی ایجاد شده از طریق Setup اقدام به نصب مجموعه نرم افزاری نمائید.

 1. سلام ممنون از راهنمایی و متن بسیار خوبتون.یک سوال برام پیش اومد که چه طور باید تشخیص داد که دستگاهی که خریداری کردیم اکتیو نشده و به اصطلاح تا به حال روشن نشده و سپس ریست شده باشه؟

  1. درود بر شما.

   همانطور که می‌دانید دستگاه‌های Surface خب کامپیوتر هستند و از این حیث هیچ تفاوتی با هر کامپیوتر دیگری ندارند. لذا می‌دانید که لپ‎تاپ، با یک گوشی تلفن همراه به کلی متفاوت بوده و به هیچ وجه ساختارهای مشابهی از نظر زمان روشن شدن (آنتن دادن) و یا دیگر مسائل را دارا نیست.

   لذا دستگاه‌های Surface به عنوان کامپیوتر همانند تمامی دیگر لپ‌‎تاپ‌ها، امکان ارائه چنین اطلاعاتی را دارا نیستند.

   اما راهی وجود دارد که با استفاده از آن می‌توان برخی از این موارد را فهمید.

   به منظور اطلاع از اینکه آیا در یک حالت کلی، لپ‌تاپ شما قبلا چقدر کار کرده است، می‌بایست به اطلاعات باتری آن رجوع نمائید.

   سیستم عامل Windows توسط کد یک خطی در CMD یا Command Prompt می‌تواند فایلی با قالب HTML حاوی اطلاعات ریز باتری کامپیوتر شما تولید نماید.

   بدین منظور در قسمت جستجوی کامپیوتر خود عبارت cmd را نوشته و از بین نتایج نشان داده شده، نرم‌افزار Command Prompt را در حالت Run as administrator اجرا نمائید.

   در پنجره سیاه رنگ باز شده دقت نمائید که به هیچ وجه حتی یک کاراکتر اضافه یا بی‌مورد همانند فاصله را تایپ نکنید؛ فلذا دقیقا عبارت زیر را نوشته و سپس فقط کلید Enter را بزنید:

   powercfg /batteryreport

   دقت نمائید که دقیقا عبارت بالا را وارد نمائید زیرا در صورت مقایرت حتی یک کاراکتر، دستور به درستی انجام نخواهد شد.
   در صورت درست وارد نمودن عبارت بالا، در همان پنجره سیاه رنگ به شما مسیر دخیره شدن فایل تولیده شده به نمایش در می‌آید که شبیه به این خواهد بود:

   Battery life report saved to file path C:\Users\Surface News\battery-report.html.

   لذا به مسیر نشان داده شده رفته و فایل battery-report را توسط Microsoft Edge باز نمائید.

   اطلاعات موجود در این فایل بسیار مهم هستند چراکه تاریخچه استفاده از باتری دستگاه را نشان می‌دهند. باید بگوئیم این تاریخچه موردی است که در چیپ شارژ نگه داری شده و با Reset نمودن دستگاه از هر روشی حذف نخواهند شد. لذا تنها و تنها راه دستکاری این فایل فقط جدا کردن صفحه نمایش دستگاه از قاب آن به منظور دسترسی به سخت افزار داخلی خواهد بود.

   در این فایل و در قسمت Installed batteries می‌بایست مقدار CYCLE COUNT را بخوانید. این عدد چنانچه بیش از 10 بار باشد، بدین معنی است که دستگاه شما قبلا توسط فرد دیگر استفاده شده و دست دوم است. اما استفاده زیر 10 بار از باتری می‌تواند به علت تست‌های کیفیت نهایی توسط کارخانه سازنده باشد فلذا ایرادی ندارد.

   به غیر از این مورد، کمی پایین‌تر در این فایل قسمتی تحت عنوان Usage history وجود دارد که تاریخچه استفاده از باتری شما را نشان می‌دهد. اینکه اولین بار استفاده از باتری با تاریخ خریداری شما یکسان نباشد، همانطور که گفته شد هیچ ایرادی نداشته و می‌تواند به علت تست کیفیت توسط کارخانه باشد.
   اما چنانچه اولین بار استفاده با دومین و سومین بار آن چند هفته تا چند ماه تفاوت داشته باشد، به وضوح مشخص است که دستگاه پس از اینکه از کارخانه خارج شده و پلمپ شده است، پیش از رسیدن به دست شما توسط خریدار دیگری از جمله خود فروشنده باز شده و حتی روشن شده است.

   مورد اول در رابطه با CYCLE COUNT می‌تواند در رابطه با خریداری دستگاه‌های دوم نیز راهگشا باشد؛ از آنجایی که ممکن است قاب دستگاه که در اثر استفاده زیاد کاملا حالت اولیه خود را از دست داده است با یک قاب جدید تعویض شده باشد تا به عنوان «در حد نو» و استفاده نشده به شما فروخته شود.
   در چنین حالتی با خواندن تعداد دفعات شارژ شدن باتری یا همان CYCLE COUNT می‌توانید متوجه شوید که اولا چقدر از یک دستگاه استفاده شده است، دوما چقدر از عمر باتری آن باقی مانده است.

   هر باتری در یک حالت کلی در حدود 1000 بار توانایی شارژ و دشارژ شدن را داراست.
   لذا برای مثال چنانچه عدد CYCLE COUNT برای باتری دستگاهی برابر با 700 باشد، یعنی میزان سلامت فعلی باتری آن حدود %30 می‌باشد.

   برای بحث سلامت باتری معیار دیگری نیز وجود دارد که بالای CYCLE COUNT و با نام FULL CHARGE CAPACITY دیده می‌شود. این عدد می‌بایست با عدد بالایی خود یعنی DESIGN CAPACITY مقایسه شود. مقایسه ایندو عدد نشان خواهد داد که باتری در مقایسه با حالت ابتدایی خود، چه میزان سلامت دارد به طوریکه DESIGN CAPACITY میزان ظرفیت ابتدایی باتری به هنگام تولید دستگاه را نشان داده و FULL CHARGE CAPACITY میزان ظرفیت عملیاتی فعلی را نشان می‌دهد.
   اما باید بگوئیم که عدد دوم، واقعا فقط تخمین زده شده است و به هیچ وجه یک عدد کاملا دقیق نیست. لذا از این معیار به صورت ترکیبی با معیار CYCLE COUNT می‌بایست استفاده شود.

   امیدواریم توانسته باشیم در این رابطه به شما و دیگر کاربران دستگاه‌های Surface کمک کرده باشیم 🌹

 2. سلام
  من یه سرفیس بوک 2 از پاساژ ایران گرفتم بعد موقع باز کردن جعبه نایلون در سرفیس نبود ولی تو انباکس تو یوتوب هست می خواستم بدونم دستگاه قبلا استفاده شده؟ یا ری پکه
  با گارانتی اروند البته پلمپ چسب گارانتی روش بود
  ممنون

  1. درود بر شما.

   مشخصا واضح است که ما قطعا با کلمات نمی‌توانیم مقصود شما از «نایلون در سرفیس نبود» را متوجه شویم.
   همچنین کارگذاری یک نایلون و یا هرچیز دیگری، به آسانی در ایران آن هم به صورت کاملا حرفه‌ای انجام می‌شود.
   فلذا این موارد نمی‌توانند معیار درستی برای تشخیص دست اول بودن دستگاه باشند.

   اگرچه خب حتی اگر دستگاه، پیش‌تر توسط فروشنده باز شده باشد و استفاده خاصی از آن نشده باشد، خب واقعا هیچ ایرادی نداشته و باید قبول کرد که یکی از شرایط خرید دستگاه در ایران چنین موضوعاتی بوده و باید با آن کنار آمد.

   اما برای کمک به شما، در پاسخ به کاربر با نام «سعید» که دیدگاه پیش از دیدگاه شماست، نحوه اطلاع از کارکرده بودن یا نبودن دستگاه به صورت جامع ارائه شده است که دعوت می‌کنیم آنرا مطالعه نمائید. 🌹

 3. سلام
  من یک سرفیس پرو ۷ دارم . میخواستم بدونم راهی هست که بشه از نرم افزار های اندرویدی استفاده کرد ؟

  1. درود بر شما

   پیش از هرچیز می‌بایست یک نکته کلی را در ذهن خود داشته باشید. دستگاه Surface Pro 7 شما و هر دستگاه Surface دیگری صرفا فقط یک کامپیوتر کاملا عادی Core i5 و یا Core i7 همانند هر لپ‌تاپ ویندوزی دیگری است. فلذا اینکه اصلا چرا در مباحث مختلف کاربران تصور می‌کنند که «سرفیس» با «لپ‎‌تاپ» تفاوت دارد، واقعا عجیب است…
   بر همین اساس باید بدانید که مخصوصا از نظر نرم‌افزاری، دستگاه Surface شما صرفا یک کامپیوتر کاملا عادی Windows 10 همانند هر لپ‌تاپ دیگری است و چیز خاصی در رابطه با آن وجود ندارد.

   فلذا بهتر است پرسش خود را اینگونه مطرح کنید که چگونه روی «کامپیوترهای Windows 10» برنامه‌های کاربردی Android را نصب و اجرا کنیم؛ زیرا خب دستگاه Surface شما نیز هیچ چیز خاصی به جز یک کامپیوتر Windows 10 کاملا عادی نیست.

   پاسخ به این پرسش که چگونه روی «کامپیوترهای Windows 10» برنامه‌های کاربردی Android را نصب و اجرا کنیم بدین گونه داده می‌شود که این امکان به صورت رسمی وجود ندارد. اما از آنجایی که خب کامپیوتر، کامپیوتر است! و هرکاری می‌توان با آن انجام داد، امکان اجرای ماشین‌های مجازی و یا Virtual Machines در کامپیوتر فراهم است.
   به زبان ساده‌تر، شما می‌توانید یک سیستم عامل Android را به صورت کامل، توسط Emulator یا شبیه‌سازهای آن، داخل خود Windows 10 اجرا کنید. یعنی گویی شما داخل Windows 10 یک گوشی اندرویدی دارید که روشن شده و می‌توانید با آن کار کنید.
   شبیه‌سازهای محیط سیستم عامل Android برای Windows 10 بسیار هستند و هر روز نیز به تعداد آنها اضافه می‌شود.
   از این رو کافیست تا در فضای اینترنت گشتی زده و به دنبال آنها بگردید.
   اگر قصد شما از اجرای محیط سیستم عامل Android داخل Windows 10 تجربه کردن بازی‌های سنگین سه‌بعدی گوشی است، پیشنهاد ما به شما شبیه‌ساز تحت عنوان Nox خواهد بود که بهترین عملکرد را در زمینه اجرای بازی‌‎های سنگین سه‌بعدی ارائه می‌دهد.
   اما چنانچه قصد شما از اجرای محیط سیستم عامل Android داخل Windows 10 اجرای برنامه‌های کاربردی به غیر از بازی‌هاست، پیشنهاد ما به شما شبیه‌ساز تحت عنوان BlueStacks خواهد بود که بهترین عملکرد را در زمینه اجرای برنامه‌های کاربردی به غیر از بازی‌ها ارائه می‌دهد.

 4. سلام
  کارت بسته بندی اصلی محصول suface book 3 چگونه هست؟
  کارتن بی نام و نشان رنگ خاکی که فقط یک لیبل چسبانده شده که نام و سریال محصول چاپ شده هست؟
  یا کارتن سفید رنگ که عکس لب تاپ و نام روی کارتن چاپ شده هست؟
  برچسب پلمب ماکروسافت چگونه هست؟

  1. درود بر شما.

   هر دو مورد ذکر شده توسط شما، جعبه‌های کاملا رسمی خود شرکت Microsoft برای تمامی محصولات Surface از جمله Surface Book 3 هستند.
   موضوع اینجاست که شرکت Microsoft دستگاه‌های Surface را در دو نسخه کاملا متفاوت عرضه می‌کند؛ یعنی یکی برای مشتریان عادی یا Consumer و دیگری برای مشتریان تجاری یا Commercial.
   نسخه مشتریان عادی Consumer در جعبه‌ای سفید رنگ به همراه تصویری از دستگاه روی آن به فروش می‌رسد و ویرایش سیستم‌عامل آن Windows 10/11 Home می‌باشد.
   اما نسخه مشتریان تجاری Commercial که به آن تجاری/آموزشی Business/Education نیز گفته می‌شود، در جعبه‌ای خاکی رنگ به شکل کارتن بدون هیچ تصویری از دستگاه روی آن به فروش می‌رسد و ویرایش سیستم‌عامل آن نیز Windows 10/11 Pro می‌باشد.

   فلذا چنانچه ویرایش سیستم‌عامل دستگاه شما Windows 10/11 Home باشد اما جعبه‌ای خاکی رنگ به شکل کارتن بدون هیچ تصویری از دستگاه روی آن به شما فروخته شود، یعنی جعبه متعلق به دستگاه نیست.
   اما اگر ویرایش سیستم‌عامل دستگاه شما Windows 10/11 Pro باشد، دقیقا همان جعبه خاکی رنگ به شکل کارتن، جعبه کاملا رسمی خود شرکت Microsoft است.

   و اما در رابطه با برچسب پلمپ، محصولات Surface تا سال 2016 چنین موردی را داشتند و از آن سال به بعد، متأسفانه دیگر چیزی به شکل برچسب پلمپ برای آنها وجود ندارد.

 5. سلام و ممنون بابت سایت خوبتون
  من یه سوال داشتم، می خواستم بدونم میشه بدون پاک کردن آفیس 365 از روی دستگاه سرفیس، آفیس 2019 رو نصب کنیم؟
  البته من قصد دارم نسخه اوریجینال 2019 رو بخرم.

  1. درود بر شما.

   موردی که باعث شده است تا چنین پرسشی در ذهن شما پدید آید، این ذهنیت است که تصور می‌کنید برای مثال نرم‌افزار Word مربوط به Microsoft 365 یک نرم‌افزار متفاوت در مقایسه با نسخه‌ای است که به همراه مجموعه نرم‌افزاری Office نصب می‌شود.

   در حالیکه به هیچ وجه اینطور نبوده و دو مورد فوق‌الذکر یک نرم‌افزار کاملا یکسان هستند.

   به همین علت است که به منظور داشتن برای مثال نرم‌افزار Word از طریق مجموعه نرم‌افزاری Office نیاز خواهد بود تا Word فعلی که فعال یا Activate شدن آن توسط دارا بودن اشتراک Microsoft 365 می‌باشد ابتدا حذف شود؛ زیرا در صورت عدم حذف آن، روند نصب Word از طریق مجموعه نرم‌افزاری Office با اختلال مواجه خواهد شد.

   هرچند ما واقعا نمی‌دانیم که شما به چه علت اصرار بر باقی نگه داشتن نرم‌افزارهای Office وابسته به اشتراک Microsoft 365 حتی پس از نصب مجموعه نرم‌افزاری Office 2019 دارید…

   و در رابطه با اینکه قصد خریداری نسخه اصیل از مجموعه نرم‌افزاری Office 2019 را دارید، باید بدانید که در کمترین حالت ممکن یعنی نسخه Home & Student قیمت این مجموعه نرم‌افزاری برابر با 200 دلار است که چیزی در حدود 6 میلیون تومان با نرخ ارز فعلی خواهد شد…

   در حالیکه چنانچه اشتراک یک ساله Microsoft 365 را تهیه نمائید، علاوه بر اینکه امکان استفاده از جدیدترین نسخه Office 2021 را به جای Office 2019 خواهید داشت، بلکه هزینه نهایی آن نیز 70 دلار یعنی حدود 2 میلیون تومان خواهد بود.

   همچنین در صورتیکه اشتراک Microsoft 365 را به جای Office 2019 تهیه نمائید، قادر خواهید بود تا روی گوشی‌ها و تبلت‌های با سیستم‌عامل Android و iOS نیز از نرم‌افزارهایی چون Word و Excel و PowerPoint بهره ببرید.

   در نهایت، مادامی که اشتراک Microsoft 365 فعال داشته باشید، به جای 5GB حجم عادی، به شما 1TB فضا در حافظه ابری OneDrive تعلق خواهد گرفت.

   در یک حالت کلی، باید بگوئیم مخصوصا اگر در کشور ایران هستید، خریداری مجموعه نرم‌افزاری Office هیچ مزیتی نسبت به استفاده از نسخه قفل‌شکسته آن ندارد.
   مخصوصا که باید بدانید اصلا چیزی تحت عنوان نسخه قفل‌شکسته وجود خارجی ندارد!

   بدین معنی که متأسفانه حتی اکثر کاربران تصور می‌کنند برای مثال یک نسخه خاص و الزاما تقلبی Fake از ویندوز و یا آفیس وجود دارد که کرک شدنی است.

   در حالیکه به هیچ وجه اینطور نبوده و شما می‌توانید همان فایل اصیل و اورجینال Windows 10/11 و Office 2021 را از وبسایت رسمی خود شرکت Microsoft دریافت کرده و پس از اتمام فرآیند نصب، به هنگام تلاش برای فعال‌سازی از نرم‌افزارهای قفل شکن بهره ببرید.

   لذا عنایت دارید که در عمل، خریداری مجموعه نرم‌افزاری Office و یا فعال نمودن آن با استفاده از کرک، دقیقا هیچ تفاوتی در کشور ایران ندارد.

   اما موردی که حتی در کشور ایران نیز به کاربر برتری و قابلیت‌های بیشتر ارائه می‌دهد، در اصل خریداری اشتراک Microsoft 365 خواهد بود که مزایای ذکر شده در بالا را خواهد داشت.

 6. سلام
  من اولین باره سرفیس میخرم قبل از خوندن این مطلب راش انداختم و موقع راه اندازی اکانت مایکروسافت اشتباها ایمیل یاهومو وارد کردم چجوری میتونم عوضش کنم و یه جدید بسازم

  1. درود بر شما.

   در نظر داشته باشید که بحث سیستم‌عامل Windows 10/11 و حساب Microsoft هیچ ارتباطی به برند کامپیوتر شما چه Surface باشد چه Asus و Lenovo و Dell و hp و… ندارد و خب همگی یک ویندوز کاملا یکسان هستند.

   در هرحال، به منظور ایجاد یک حساب Microsoft جدید می‌توانید طبق آموزش موجود در همین صفحه عمل نمائید و سپس برای اعمال آن روی دستگاه خود، به بخش مربوطه در برنامه Settings بروید (به نسبت سیستم‌عامل که Windows 10 باشد یا Windows 11 مسیر این منو کمی متفاوت است که در مطلب موجود در این صفحه مسیر هریک آورده شده است) و روی گزینه Sign in with a local account instead بزنید. اینگونه ارتباط User کامپیوتر شما با حساب Microsoft فعلی که براساس Yahoo ساخته شده از بین می‌رود و دوباره با زدن روی گزینه Sign in with a Microsoft account instead می‌توانید حساب Microsoft جدید خود را روی دستگاه اعمال نمائید.

 7. درود بر شما
  از مطالب بسیار حرفه ای و کاربردی شما در این سایت بسیار سپاسگذارم
  من به تازگی یک دستگاه سرفیس پرو 9 با Win 11 از شخصی خریداری کردم. ایشان یک حساب کاربری تدرست کرده اند که رمز آن را هم به بنده داده اند و با این رمز من وارد می شوم. میخواهم حساب کاربری خودم را درست کنم تا دسترسی کامل به ایمیلها و برنامه های خودم داشته باشم . چطور این حساب را حذف کنم و حساب کاربری جدید خودم را بسازم؟
  پیشاپیش از راهنمایی شما سپاسگذار م.

  1. درود بر شما.

   روش‌های متنوعی برای موردی که شما می‌خواهید وجود دارد.
   اما در اینجا ما سعی می‌کنیم اصولی‌ترین روش استاندارد را خدمت شما ارائه دهیم.

   لذا در ابتدا نیاز به یک حساب Microsoft خواهید داشت. اگر در حال حاضر ندارید، در این لینک بسازید.

   سپس در دستگاه خریداری شده خود ضمن متصل بودن به اینترنت، برنامه Settings را باز کرده و به زبانه Accounts قسمت Other users بروید و روی دکمه Add account بزنید.
   در پنجره جدید باز شده آدرس ایمیل مرتبط با حساب Microsoft را وارد کرده و مراحل را با Next به اتمام برسانید.
   دقت داشته باشید که در همان برنامه Settings زبانه Accounts قسمت Other users مقدار account type را برای حساب جدید، از Standard به Administrator تغییر دهید.

   حالا منوی Start را باز کرده و با زدن روی تصویر حساب فعلی در سمت چپ پایین گزینه Sign out را انتخاب نمائید.

   بعد از Sign out شدن، در صفحه قفل وارد حساب Microsoft جدید خود شوید. اولین بار ورود به حساب جدید در دستگاه شما کمی طول خواهد کشید.

   اما در هرحال پس از ورود، برنامه Settings را باز کرده و مجددا به زبانه Accounts قسمت Other Users بروید. در این صفحه، حساب کاربری قدیمی پیشین را توسط دکمه Remove حذف بفرمائید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوشته های مشابه