آموزش‌ و ترفندهای سرفیس
موضوعات داغ

باتری سرفیس – روش صحیح استفاده و نگهداری

نگاهی به بهینه ترین روشهای نگهداری و استفاده از دستگاه‌های Surface در جهت افزایش طول عمر باتری

*** به‌روز شده***

اگر شما از آن دسته کاربرانی هستید که یک دستگاه را تنها برای یک سال استفاده خریداری می‌کنید و بعد از این مدت و یا حتی کمتر، به فکر تعویض آن می‌افتید، لزومی در مطالعه این مطلب برای شما نیست. اما اگر عمر کلی دستگاه‌های دیجیتالی برای شما مهم است، پیشنهاد می‌کنیم با دقت به نکات زیر توجه کنید.

ابتدا در مورد عمومیت باتری‌های مورد استفاده در دستگاه‌های همراه امروزی صحبت می‌کنیم و سپس مختصا به سراغ دستگاه‌های Surface می‌رویم.

در بیش از %90 دستگاه‌های همراه، از باتری‌های لیتیوم-یون (Li-Ion) و لیتیوم-پلیمر (Li-Po) بهره گرفته می‌شود. بعد از سال 2008 و تداول گوشی‌های تلفن همراه هوشمند، اکثریت این دستگاه‌ها از لیتیوم-یون‌ها استفاده می‌کنند به طوریکه تقریبا می‌توان گفت تنها در گوشی‌های غیر هوشمند از باتری‌های لیتیوم-پلیمر استفاده شده است. دلیل این امر، به تفاوت‌های آندو برمی‌گردد.

باتری‌های لیتیوم-یون از طول عمر کلی و همچنین توان بالاتری در مقایسه با لیتیوم-پلیمرها برخورداند، اما گران‌تر و از همه مهمتر، روش نگهداری آنها سخت‌تر می‌باشد. به این معنا که شما با خیال راحت‌تر می‌توانستید به استفاده از باتری‌های لیتیوم-پلیمر بپردازید. اما در مقابل، وجود باتریهای لیتیوم-یون بود که به نحوی شیوع دستگاه‌های همراه قوی را ممکن ساخت. البته حتی چندین سال پیش از گوشی‌های هوشمند، تقریبا همگی لپ‌تاپ‌ها از باتری‌های لیتیوم-یون استفاده می‌کرده‌اند.

به صورت کلی، عمر هر باتری وقتی به پایان خود نزدیک می‌شود که شارژدهی آن کاهش یابد (حال آنکه امر شارژ شدن آن سریع‌تر یا کندتر صورت بگیرد) و این امری است تدریجی. اگرچه در برخی موارد شاهد انفجار باتری‌ها نیز هستیم که ناگهانی رخ می‌دهد. در زیر عواملی که باعث کاهش عمر عموم باتری‌ها می‌شود، آورده شده‌اند:

عمل شارژ بدون توقف

یکی از معیارهای سنجش عمر هر باتری، به تعداد دفعات شارژ شدن آن برمی‌گردد. از این رو، بهتر است تا فرآیند شارژ تنها در یک چرخه ادامه‌دار اجرا شود. منظور این است که در حین شارژ از قطع و وصل کردن جریان خودداری شود و تا حد امکان عمل شارژ بدون توقف انجام شود. استفاده از اتصالات درست و منبع جریان مناسب در جلو گیری از آسیب فوق، تاثیرگذار است.

همچنین به زمان‌هایی که لپ‌تاپ خود را از برق می‌کشید و شارژ آن تا 90% کاهش می‌یابد بسیار توجه کنید؛ اصلا دوباره وقتی به میز خود باز می‌گردید آنرا مجددا به شارژ متصل نکنید. این قضیه زمانی بدتر خواهد شد که شما اینکار را چندین مرتبه در طول روز تکرار کنید.
دقت کنید، هربار که شما باتری را از شارژ می‌کشید و مجددا به شارژ می‌زنید، یک عدد از سیکل‌های مجاز شارژ آنرا کاسته‌اید.
لذا سعی کنید که برای امور غیرضروری، به هیچ وجه لپ‌تاپ خود را از شارژ نکشید و اگر اینکار را کردید، آنرا دوباره به شارژ نزده و از همان باتری استفاده نمائید.

نظریه %20 تا %80

در صنعت، عمر عددی برخی باتری‌ها با تعداد خالی و پرشدن آنها سنجیده می‌شود. در چنین حالتی، عدد اولی بسیار کوچکتر از عدد دومی است. به این معنا که تعداد دفعات خالی شدن هر باتری تاثیر بیشتری در کاهش عمر آن می‌گذارد. بر اساس همین معیار سنجش طول عمر باتری، برخی بر این اعتقادند که تنها به ندرت باید به باتری اجازه داد که به عدد %0 یا %100 برسد. این اعتقاد از درستی‌های زیادی پیروی می‌کند، اما نمی‌توان گفت که ملاک کاملی در استفاده از باتری‌هاست. زیرا کاربران امروزی به بیشترین شارژدهی ممکن از یک باتری نیاز دارند.

در این میان بهتر است به نکته‌ای که بسیار حائز اهمیت است توجه کنیم. وقتی باتری در %99 از شارژ کشیده می‌شود، نه فقط به اندازه %1، بلکه میزان قابل توجهی از شارژدهی آن کاسته می‌شود. حتی بهتر است تا بین 3 تا 5 دقیقه بعد از %100 شدن، باتری را متصل به جریان نگاه داریم تا به اصطلاح Fill شود و شارژدهی بهتری را از آن داشته باشیم. چه برسد به آنکه بخواهیم در %80، روند شارژ شدن را متوقف کنیم. همچنین ذکر شد که پر شدن یک باتری، تاثیر بسیار کمتری نسبت به خالی شدن آن در کاهش طول عمر دارد. بنابراین توصیه اکید بر این است که حداکثر هر ماه یک یا دو بار به باتری اجازه دهیم که کاملا خالی شود و تا حد امکان نگذاریم که از %20 کمتر شود.

شارژ با جریان مناسب یا با شارژر مخصوص

یکی از مهمترین عواملی که تاثیر جدی بر عمر باتری می‌گذارد، مدت زمانی است که طول می‌کشد باتری، شارژ و دشارژ (خالی) شود. بر همین اساس در دستگاه‌های استفاده کننده قوی همانند لپ‌تاپ‌ها، شاهد زودتر خراب شدن باتری هستیم چرا که باتری با ظرفیت بالایی را به سرعت خالی می‌کنند. قاعده کلی در این باره وجود دارد:

“هرچه باتری زودتر شارژ و دشارژ شود، عمر آن نیز زودتر کاهش پیدا می‌کند.”

با توجه به همین قاعده، حتما توصیه می‌شود که فقط و فقط از شارژر مخصوص به خود باتری استفاده شود. یا به عبارتی از شارژری با جریان و ولتاژ مناسب به آن باتری. اکثر باتری‌های مورد استفاده در گوشی‌های تلفن همراه هوشمند امروزی با ولتاژ 5V و جریان 1.5A شارژ می‌شوند که این مقدار برای لپ‌تاپ‌ها 12V و 3A می‌باشد. شارژری که از جریان و ولتاژ بالاتری برای شارژ باتری استفاده می‌کند و در عمل شارژ شدن تسریع می‌بخشد، قویا آسیب‌های فراوانی را به باتری شما می‌زند، به طوریکه بر اساس قاعده اخیر، حتی بهتر است در جهت افزایش طول عمر باتری، از شارژر ضعیف‌تری برای شارژ کردن باتری استفاده شود که در اینصورت روند شارژ شدن آن بیشتر از حالت معمول به طول خواهد انجامید.

حال به صورت اختصاصی به باتری دستگاه‌های همراه و دستگاه‌های Surface می‌پردازیم.

شارژ به هنگام استفاده از دستگاه

استفاده کردن و یا دشارژ نمودن یک باتری به هنگامی که درحال شارژ شدن است، یکی از مضرترین و نابود کننده‌ترین اعمالی می‌باشد که به منظور کاهش ناگهانی عمر باتری در هر وسیله‌ای از آن یاد می‌شود.
اگر بخواهیم درباره دستگاه‌های رایج بین خودمان صحبت کنیم، این امر درمورد گوشی‌های تلفن همراه اتفاق می‌افتد. لذا تمامی شرکت‌های تولید گوشی تلفن همراه، در دفترچه آموزشی دستگاه تأکید می‌کنند که از گوشی درحال شارژ شدن استفاده نکنیم.
آسیب به باتری در چنین حالتی، رابطه مستقیمی با سنگین بودن استفاده شما دارد. یعنی هرچقدر شما توان بیشتری از دستگاه بکشید، به همان میزان آسیب به باتری شما در چنین حالتی بیشتر خواهد شد.

اما درمورد دستگاه‌های Surface این چنین نیست. چراکه آنها از همان استراتژی لپ‌تاپ‌ها و همان چیپ معروف شارژ با پیشوند BQ استفاده می‌کنند. برای مثال این چیپ با نام BQ24770 در Surface Pro 4 شناخته می‌شود. چنانچه Data Sheet این چیپ را مطالعه نمائید دریافت خواهید کرد که قادر است تا به جز اینکه به هنگام خالی و 0% بودن باتری، دستگاه را به کمک جریان آمده از شارژر روشن کند، می‌تواند به هنگام اتصال شارژر به دستگاه، جریان وارد شده به برد را از روی باتری به شارژر تغییر دهد؛ یعنی باعث شود تا دستگاه شما از باتری استفاده نکرده و تنها از جریان آمده از شارژر استفاده کند. بنابراین هیچگاه زمانیکه باتری درحال شارژ شدن است، از آن استفاده نمی‌شود.

اگر تصور می‌کنید که بنابراین با وجود این مکانیزم، دیگر هیچ نگرانی نبوده و می‌توانید به راحتی دستگاه خود را به شارژ زده و استفاده کنید، باید بگوییم که اشتباه می‌کنید؛ هنوز مواردی برای رعایت کردن باقی‌مانده است.
چنانچه فرض کنیم که قضیه چیپ BQ وجود نداشت، شما می‌بایست همانند یک گوشی تلفن همراه با سرفیس خود رفتار کرده و تنها زمانی آنرا به شارژر متصل می‌کردید که خاموش است و از باتری آن استفاده نمی‌کنید. لذا بسیار کم اتفاق می‌افتاد که از دستگاه تا زمانیکه باتری آن برای مثال 80% شود استفاده کنید و سپس مجددا آنرا به شارژ بزنید.
لذا در اینجا بحث همان تعداد دفعات شارژ در عمر کلی یک باتری و عمل شارژ بدون توقف پیش خواهد آمد. زیرا زمانیکه شما اطمینان دارید که می‌توانید به راحتی و بدون نگرانی از آسیب رسیدن به باتری، دستگاه خود را به شارژر متصل کنید و استفاده نمائید، به احتمال بسیار بالا این اتفاق برای شما پیش خواهد آمد که آنرا برای چند دقیقه یا حتی چند ساعت از شارژ بکشید و پس از یافتن مجدد پریز برق، به امید اینکه به باتری آسیب نرسد و یا به قصد کم نشدن باتری، دستگاه خود را مجددا به شارژ بزنید.
این اتفاق در روش زندگی ما تقریبا ناگریز است.
لذا باتری شما در حالتی که مکانیزم خوب قطع استفاده از باتری را دارید، به علت روش نادرستی که دارید، در کمال تعجب حتی بیشتر نیز آسیب خواهد دید.

بنابراین توصیه اکید بر این است که یا تا حد امکان دستگاه خود را مخصوصا زمانیکه باتری آن شارژ کامل 100% است و متصل به برق، از شارژ نکشید تا به کار ادامه دهید و فقط در صورت ضرورت چنین امری را انجام دهید، و یا اینکه پس از انجام اینکار دیگر مجددا دستگاه را به شارژر متصل نکنید.

اما اگر روش زندگی شما بدین صورت باشد که صبحگاه و در محل کار خود، دستگاهی که شارژ کامل 100% داراست را ابتدا به برق متصل می‌کنید و سپس روشن می‌کنید، و در پایان کار نیز آنرا خاموش کرده و آنرا از برق می‌کشید و در بین مسیر محل کار تا خانه هم دستگاه را روشن نمی‌کنید و در خانه عمل مذکور را تکرار می‌کنید، می‌توانیم بگوییم که با چنین روشی درواقع شما اصلا از باتری دستگاه خود حتی استفاده هم نکرده‌اید و تقریبا بهترین شرایط نگهداری باتری به حساب خواهد آمد. البته به شرط آنکه هر ماه یکبار از باتری دستگاه تا جایی که خالی 0% شود استفاده نمائید.

اما بدترین کار شما زمانی خواهد بود که مدام دستگاه را از شارژ کشیده و مجددا چند دقیقه و یا چند ساعت بعد به شارژ بزنید و اینکار را چندین بار در طول تکرار نمائید.
اگر قرار است چنین کاری انجام دهید، همان بهتر که فرض کنید که دستگاه شما همانند یک گوشی تلفن همراه بوده و نباید با آن به هنگام شارژ شدن کار کنید.

حالا بحث جدیدی را پیش می‌آوریم.
شما می‌خواهید به انجام بازی که تقریبا سنگین‌ترین کار اکثر کاربران است بپردازید. با توجه به قضیه چیپ شارژ، تصور درستی وجود دارد که با وجود آن مکانیزم هیچ آسیبی به باتری وارد نخواهد شد اگر زمانی بازی کنیم که باتری کاملا پر 100% است و دستگاه متصل به شارژر.
اما صرفا در رابطه با دستگاه‌های Surface، و دستگاه‌های نازک همانند آنها قضیه‌ای وجود دارد.
یکی از توصیه‌های اکید شرکت‌های سازنده در دفترچه راهنمای دستگاه‌های خود از جمله Microsoft درمورد Surface، اینست که این دستگاه‌ها را در محیط‌های گرم به حال خود حتی وقتی خاموش هستند رها نکنیم؛ برای مثال دستگاه سرفیس خود را در اتومبیلی که زیر نور آفتاب است رها نکنید. این توصیه به این علت می‌باشد که باتری‌ها در برابر حرارت بسیار بسیار آسیب پذیر هستند؛ نه تنها فقط باتری‌ها، بلکه حافظه‌های SSD استفاده شده در دستگاه‌ها سرفیس بسیار به حرارت بالا حساس بوده و بازده آنها وقتی از گرما آسیب دیده‌اند (که مطمئنا این آسیب می‌تواند غیرقابل تشخیص از روی ظاهر باشد)، افت فراوانی خواهد کرد.

لذا راستش را بخواهید، نه تنها دستگاه‌های Surface، بلکه هر دستگاه نازک دیگری که باتری و حافظه SSD در درون خود دارد، برای گیمرها طراحی نشده است.
می‌توانید هر چند روز یکبار به انجام بازی بر روی دستگاه سرفیس خود به مدت زمان 2 الی 3 ساعت بپردازید، اما اینکه همانند یک گیمر واقعی، هر روز بین 5 تا 6 ساعت با دستگاه خود به صورت مستمر بازی کنید، چیزیست که سرفیس برای آن طراحی نشده است.

توصیه‌های Microsoft برای طول عمر باتری دستگاه‌های Surface

– از حالت Battery Saver استفاده کنید.
– زمان خودکار خاموش شدن صفحه نمایش و خود دستگاه را کاهش دهید.
– نور صفحه نمایش را تا حد امکان کاهش کنید.
– اگر کاری با دستگاه ندارید، آنرا قفل کنید.
– از یک عکس پس زمینه تاریک و بدون نورهای سفید استفاده کنید.
– برنامه‌های زیرصفحه را غیرفعال کنید.
– حالت Location را خاموش کنید.
– امکانات Bluetooth و Wi-Fi را خاموش کنید و از حالت Air Plane استفاده کنید.
– وسایل متصل به USB و Mini Display را جدا کنید.
– بهروز رسانی ایمیل‌ها و تقویم‌ها را به تعویق بیندازید.
– برخی مشکلات با Restart کردن کامپیوتر حل خواهند شد.
– از Microsoft Edge برای وبگردی استفاده کنید.
– ابتدا سیم شارژر را به دستگاه و سپس دو شاخه را برق متصل کنید.
– بعد از شارژ شدن، ابتدا سیم شارژر را از دستگاه جدا کنید و بعد دو شاخه را از برق بکشید.

جمع بندی

باتری‌های استفاده شده در دستگاه‌های Surface و مخصوصا Surface Pro و Surface Book، باتری‌هایی با ظرفیت بالا و قوی هستند. اما به علت قوی بودن سخت‌افزار آنها، بسیار زودتر از دیگر تبلت‌ها دشارژ می‌شوند که این مسئله آسیب‌پذیری آنها را به میزان قابل توجهی افزایش می‌دهد. با توجه به ساده نبودن تعویض باتری آنها، نگهداری و استفاده صحیح نیز از اهمیت زیادی برخوردار است.

– نگذارید باتری آنها هرماه بیش از یک یا دو بار کاملا خالی شود.

– آنها را تنها در یک سیکل شارژ کنید.

– می‌توانید دستگاه را به شارژر متصل کنید تا از باتری استفاده نشود، اما این بدین معنی نیست که مدام دستگاه را از شارژ کشیده و مجددا به شارژ بزنید.

– سرفیس برای کارهای سنگینی که هر روز و به صورت مستمر در مدت زمان طولانی انجام می‌شوند، طراحی نشده است.

 

 

 

 

برچسب ها

۳۳ دیدگاه

 1. برنامه ای هست که میزان شارژ باتری را در مثلا ۶۰ درصد نگه دارد؟
  چرا که معمولا دستگاه را در حین اتصال به برق استفاده میکنم و ۱۰۰ بودن باتری به صورت طولانی مدت هم باعث آسیب به باتری میشود

  1. مسئله باتری دستگاه‌های Surface، یکی از مهمترین مسائل مورد بحث حول آنهاست. چراکه دستگاه‌های Surface به عنوان همراه‌ترین کامپیوترهای موجود معرفی می‌شوند لذا اینکه باتری این دستگاه‌ها چه مدت زمانی شارژدهی دارد بسیار حائز اهمیت است.
   در کنار این مسئله، عدم سهل بودن تعویض باتری آنها موجب شده است تا نگهداری صحیح از باتری حتی بیشتر مهم شود؛ چراکه باز نمودن دستگاه‌های Surface متأسفانه تنها از طرق جداسازی صفحه نمایش است که اینکار گاها با شکستن آن همراه خواهد بود و البته قطعه باتری نیز در یک دستگاه Surface بسیار گران قیمت است.
   با توجه به توضیحات فوق است که مطلب آموزش استفاده از باتری این دستگاه‌ها پدید آمده و سعی شده است تا هیچ چیزی را از قلم ننداخته باشد.

   لذا موضوع مورد بحث شما نیز در مطلب فوق، ذکر شده است که نظریه ۲۰% تا ۸۰% از درستی‌های علمی و عملی‌های بسیاری پیروی می‌کند. اما این واقعیت نیز وجود دارد که اگر دستگاه شما تنها تا ۸۰% شارژ شود، ممکن است در موقعیتی دستگاه شما خاموش شود که دقیقا همان ۲۰% می‌توانست از متوقف شدن امور شما جلوگیری نماید. بنابراین با اعلام صحیح بودن نظریه ۲۰% تا ۸۰% که موجب کاستن دفعات پر شدن باتری که یکی از معیارهای سنجش طول عمر باتری‌هاست می‌شود، توصیه ما باز هم شارژ نمودن دستگاه تا ۱۰۰% است.

   اما ممکن است شما از کاربرانی باشید که اکثرا اصلا از باتری دستگاه خود استفاده نکرده و به معنی دیگر، از دستگاه خود به عنوان یک کامپیوتر همراه استفاده نمی‌کنید. در چنین حالتی شما تقریبا هیچگاه به آن ۲۰% نجات دهنده نیازی پیدا نخواهید کرد. ولی با وجود چنین مسئله‌ای باز هم توصیه نمی‌شود که باتری خود را تنها تا ۸۰% یا ۶۰% شارژ کنید. چراکه یکی از امور توصیه شده برای حفظ سلامت باتری‌ها اینست که اگر قرار است تا باتری برای مدت زمان زیادی بدون استفاده باقی بماند، حتما ابتدا پر ۱۰۰% شده و سپس کنار گذاشته شود. لذا اگر قرار است از دستگاه خود به عنوان یک کامپیوتر رومیزی متصل به برق استفاده کرده و از آن به عنوان یک کامپیوتر همراه استفاده نمی‌نمائید، بهتر است تا باتری را ۱۰۰% نگه دارید.

   در نهایت، چنانچه بازهم تصور می‌کنید که به نرم افزار محدود کننده درصد شارژ شدن باتری نیاز دارید، پیشنهاد ما نرم افزار ساخته شده توسط آقای زلاتکو پوسرینیچ تحت عنوان Battery Limiter است که از وبسایت robotonfire.com قابل دریافت می‌باشد.

  1. در پاسخ به سؤال شما ابتدا باید موضوعی را روشن سازیم. شارژهای همراه که با نام تجاری پاوربانک Power Bank شناخته می‌شوند، با یک “باتری اکسترنال” تفاوت دارند.

   لذا باید بگوییم که شارژهای همراه و یا پاوربانک‌های متنوعی برای دستگاه‌‌های Surface وجود دارند که متأسفانه هیچ کدام در بازار ایران یافت شدنی نیستند. اما با توجه به نیاز شما که ضروری است، می‌توانید آنها را از وبسایت آمازون خریداری کرده و به کمک واسطه‌های ایرانی، آنرا وارد نمائید. پیشنهاد ما، پاوربانک شرکت GISSARAL است که از طریق این لینک می‌توانید به آن دسترسی پیدا نمائید.

   اما با توجه به هزینه‌های انجام این کار، بهتر است تا به جای خرید پاوربانکی تا این حد کمیاب، باتری دستگاه خود را در ازای پرداخت هزینه کمتری کلا تعویض نمائید. بدین منظور با بخش فنی سرفیس ایران تماس حاصل کنید:

   surfaceiran.com

   در پایان باید بگوییم به وسیله‌ای می‌توان گفت “باتری اکسترنال” که بتوان آنرا توسط شارژر اصلی Surface شارژ نمود به طوریکه در مدار دستگاه قرار گرفته اما خارج از محوطه بدنه است.

   درحالیکه هیچ پاوربانکی برای دستگاه‌های Surface وجود ندارد که با شارژر خود دستگاه شارژ شود و تمامی این پاوربانک‌ها، به هیچ وجه نقش باتری را نداشته و صرفا دقیقا خود به عنوان یک شارژر برای Surface هستند.

 2. من برای اینکه کمتر از باری سرفیس ۴ خودم استفاده کنم اکثر اوقات شار‍‍ژر رو متصل به دستگاه نگه میدارم چون بهم گفته شده هنگام اتصال دستگاه به برق باری از دور خارج میشه هر چندکه باز باطری در حال شارژ هست!
  به هر حال الان بعد حدود ۲ سال شارژ باطری حتی در هنگام خاموش بودن دستگاه طی چند روز خالی میشه در حالی که اوایل حداقل ۲ ماه بیشتر شارژ نگه میداشت!
  مطالب شما هم زیاد من رو روشن نکرد…اگه من بخوام از دستگاه بدون باطری استفاده کنم و متصل به برق باقی باشه چطور باطری رو از دور خارج کنم که از ش استفاده نشه؟!ضمنا هزینه تعویض باطری به نرخ روز ۱۳/۱/۹۸ چقدر میشه؟
  ممنون میشم راهنمایی کنید.

  1. برای پاسخ به شما باید بگوییم که باتری دستگاه‌های Surface به هنگام اتصال به شارژر از مدار خارج می‌شوند.

   همچنین، این مورد که باتری دستگاه صرفا Surface Pro ۴ حتی در حین خاموش بودن کم می‌شود، یک مورد بسیار بسیار شایع است و اصلا نگران اینکه فقط دستگاه شما دارای مشکل است، نباشید.

   با توجه به نوسانات نرخ ارز، امکان اعلام قیمت به ریال وجود ندارد. لذا تمامی هزینه تعویض باتری شما در بخش فنی سرفیس ایران، برابر با ۱۳۰ دلار خواهد بود.

  1. از بالارفتن درجه حرارت دستگاه خود به هیچ وجه نگرانی نداشته باشید.
   چرا که دستگاه‌های Surface Pro تبلت‌های بسیار نازکی هستند که از همان پردازنده‌های استفاده شده بر روی تمامی لپ‌تاپ‌ها قدرت می‌گیرند، اما با این تفاوت در مقایسه با یک لپ‌تاپ که در یک دستگاه Surface، دستان شما با فاصله تنها یک تا دو میلیمتری، مستقیماً بر روی پردازنده قدرتمند Core i۵ قرار می‌گیرد که تا کنون هیچگاه در تاریخ در رابطه با هیچ دستگاهی سابقه نداشته است و در پیشرفته‌ترین و نازک‌ترین لپ‌تاپ‌ها نیز، کیبورد با عایق سیال هوا در مجراهای آن، بین دست شما و پردازنده قرار دارد.

   همچنین بدنه‌ی دستگاه‌های Surface، فلزی بوده و رسانایی بالایی برای حرارت دارند که دمای پردازنده آن چنان داغ را در فاصله یک تا دو میلیمتری به دستان شما انتقال می‌دهند. اگرچه این رسانایی در جهت خنک شدن زودتر دستگاه به علت هم-دمایی زودتر با دمای محیط و هم رفت با هوای اطراف، مفید نیز می‌باشد.

   لذا در مجموع فقط این کاربر است که صرفاً تصور می‌کند دستگاه داغ شده است حال آنکه تمامی دیگر لپ‌تاپ‌ها حتی درجه حرارت بیشتر از این را داشته که به سه علت ضخامت بیشتر بدنه، عدم تماس مستقیم دست با پردازنده و بدنه‌ی پلاستیکی صرفاً توسط کاربر احساس نمی‌شوند.

   بنابراین به هیچ وجه جای هیچ نگرانی در رابطه با گرم شدن یک دستگاه Surface Pro وجود ندارد؛ از آنجا که این تبلت‌ها به صورت پیشرفته‌ای توسط سیستم لوله کشی وسیع خنک کننده به کمک سیال در داخل بدنه خود، امر خنک سازی را انجام می‌دهند.
   اگر هم درجه حرارت به حدی بالا برود (که نمی‌رود) که برای دستگاه مضر است، مهندسان Surface این کامپیوتر را طوری طراحی کرده‌اند که به هنگام تشخیص درجه حرارت آسیب زننده، دستگاه به صورت خودکار و به سرعت خود را خاموش کند.

   اما در مرور زمان، این گرما به صورت تدریجی باعث از بین رفتن باتری و حافظه SSD دستگاه شما خواهد شد. یعنی همانند افتادن مدوام قطره‌ای آب بر روی تخته سنگ که به مرور زمان سنگ سخت را دچار تغییر شکل می‌کند.

   بدین معنی که گرمایی که شما تجربه کردید هیچوقت به صورت آنی به دستگاه شما آسیب نمی‌زند، اما پس از حدود سه تا چهار سال، همین درجه حرارت بالا در محیط داخلی یک دستگاه به این نازکی باعث از بین رفتن باتری و حافظه SSD دستگاه شما خواهد شد.

   به همین علت، یک دستگاه Surface هرچقدر هم که قوی باشد حتی در حد و اندازه یک ابر کامپیوتر، اما نمی‌توان با آن به انجام کارهای سنگین در مدت زمان‌های طولانی پرداخت همانند Gaming و از این دست امور.
   چرا که این درجه حرارت بالا بالأخره به دستگاه آسیب‌های جدی را وارد خواهد کرد.

 3. سلام . ممنون بابت توضيحات خوبتون 🙏🏻
  من سرفيس پرو ٦ و دارم . تقريبا بعد شارژ كردن ميتونم ٣ ساعت باهاش كار كنم ( كار با پينت ) . ميشه لطف كنيد بهم بگيد ، اين مقدار زمان طبيعيه يا باطري مشكل داره؟

  1. درود بر شما.

   در چنین موردی باید بگوییم که دستگاه شما مطمئنا دچار ایراد سخت افزاری در باتری شده است چراکه یک Surface Pro ۶ تنها زمانی ۳ ساعت از حالت %۱۰۰ باتری پر شارژدهی خواهد داشت که تحت استفاده بسیار سنگین همانند اجرای بازی باشد و به نظر نمی‌رسد که نرم افزار Paint، از سخت افزار شما استفاده سنگینی داشته باشد.

 4. خيلي ممنونم بابت پاسختون 🙏🏻🙏🏻
  سرفيس و امتحان كردم ، به مدت يك ساعت با حداكثر روشنايي صفحه( بدون استفاده از برنامه اي ) ، ٢٠ درصد از دست داد . به نظر شما در اين حالت بهتره باطري تعويض بشود ؟

  1. درود بر شما.

   باید بگوییم که به منظور چک نمودن باتری دستگاه، آزمون‌های بسیار دقیق‌تری نسبت به آزمونی که شما انجام داده‌اید وجود دارند؛ که در آنها اتفاقا باید نور صفحه را تا کمترین حد ممکن پایین آورید.

   بهترین آزمون عملی برای سنجش سلامت باتری، خاموش نمودن تغییر روشنایی خودکار با محیط و تنظیم روشنایی روی کمترین حالت خود است.

   تمامی راه‌های ارتباطی دستگاه خود از جمله Wi-Fi و Bluetooth و حتی Loctaion (در رابطه با دستگاه‌های Surface Go LTE و Surface Pro LTE) را خاموش نمائید و دستگاه را در حالت Airplane mode قرار دهید. تمامی لوازم متصل به دستگاه را نیز قطع نمائید، از جمله USB، کابل خروجی تصویر و حتی کیبورد متصل به دستگاه. صدای بلندگوهای دستگاه را نیز کاملا قطع نمائید.

   پس از کامل شارژ نمودن باتری در حالتی که دستگاه خاموش است، ابتدا شارژر را قطع کرده و بعد دستگاه را روشن نمائید. گزینه Battery Saver را روشن کرده و سپس فقط و فقط و فقط توسط برنامه کاربردی پیش فرض Movies & TV اقدام به پخش ویدئو فقط و فقط در Format یا قالب MP۴ نمائید که کیفیت آن فقط و فقط ۷۲۰p معادل تعداد پیکسل ۷۲۰ در ۱۲۸۰ است. همچنین دستگاه را در محیطی خنک بگذارید.

   بسیار مهم است که در این حین، تمامی نرم افزارها را ببندید و فقط برنامه کاربردی Movies & TV تنها برنامه در حال اجرا باشد؛ چراکه برخی کاربران متأسفانه به اشتباه پس از پیدا کردن فایل ویدئو خود با استفاده از File Explorer و باز کردن ویدئو، فراموش می‌کنند که نرم افزار File Explorer را ببندند.

   بنابراین تا خاموش شدن دستگاه منتظر بمانید و به هیچ وجه هیچ گونه وقفه‌ای تا لحظه‌ای که دستگاه خاموش نشده است ایجاد نکنید، از جمله روشن نمودن Wi-Fi، باز کردن یک نرم افزار دیگر و در حالت کلی انجام هرکاری با دستگاه حتی استفاده از صفحه لمسی آن توسط تاچ کردن صفحه. اگرچه پس از به اتمام رسیدن ویدئو شما، خب آنرا مجددا از ابتدا با استفاده از لمس دستگاه و نه کیبورد، پخش نمائید.

   زمانیکه دستگاه خاموش شد، زمان بدست آمده را ثبت کنید.

   چنانچه این شرایط استاندارد آزمایشگاهی را فراهم آورید، نتیجه‌ای که به شما بر اساس ساعت داده می‌شود، برای مثال برای دستگاه Surface Pro ۶ شما می‌بایست با عدد ۱۳.۵ ساعت مقایسه شود که این بهترین تست ممکن است. هرچه عدد دستگاه شما به ۱۳.۵ نزدیک‌تر باشد، خب باتری شما به حد اعلای سلامت خود نزدیک‌تر است.

   روش دیگر سنجش سلامت باتری، آزمون غیر عملی و تئوری مشاهده فایل battery-report تولید شده توسط سیستم عامل Windows است. فایلی که اطلاعات سخت افزاری باتری شما را ارائه می‌دهد.

   بدین منظور، در قسمت جستجوی Windows ۱۰ عبارت cmd را نوشته و از بین نتایج نمایش داده شده، نرم افزار Command Prompt را در حالت Run as administrator اجرا نمائید.

   پس از باز شدن صفحه مشکی نرم افزار، هیچ کاری به غیر از نوشتن عبارت زیر، دقیقا به همین صورت ذیل نکنید، حتی پیشنهاد می‌شود عبارت زیر را عینا Copy و Paste نمائید:

   powercfg /batteryreport

   سپس کلید Enter را بزنید.

   با انجام این کار، فایلی تحت عنوان battery-report در کامپیوتر شما ذخیره می‌شود که آدرس ذخیره شدن آن در همان نرم افزار Command Prompt به نمایش درآمده است.

   لذا به آدرس نمایش داده شده مراجعه نمائید و فایل مذکور را توسط برنامه کاربردی Microsoft Edge باز کنید.

   در همان ابتدای فایل، شما دو مقدار با عناوین Design Capacity و Full Charge Capacity خواهید داشت. مقدار اول مربوط به ظرفیت اسمی باتری شماست که خب در رابطه با تمامی دستگاه‌های با مدل یکسان، عددی ثابت است.

   اما مقدار دوم که برای دستگاه شما متفاوت خواهد بود، نشان دهنده ظرفیت عملیاتی حال حاضر باتری در تاریخ و ساعت تولید فایل است. لذا با مقایسه این دو عدد مذکور که یکای آنها وات ساعت می‌باشد، معیاری برای اینکه باتری شما در حال حاضر در مقایسه با حالت اولیه خریداری چه میزان افت کرده است خواهید داشت؛ یعنی می‌توانید حتی برای خود یک درصد افت عملکرد بدست آورید.

   بنابراین، شما دو معیار عملی و تئوری برای مقایسه باتری خود با حالت اولیه آن به هنگام خریداری در دست دارید که هرکدام درصد سلامت به نسبت حالت اولیه را می‌دهند. پیشنهاد ما، گرفتن میانگین از این دو عدد است چراکه هرکدام با خطایی همراه هستند.

   1. خيلي خيلي ممنونم بابت توضيحات و راهنمايي هاي مفيدتون 🙏🏻🙏🏻🙏🏻
    حتما هر دو روش رو انجام ميدم
    باز هم سپاسگزارم

  1. درود بر شما.

   با توجه به اینکه دستگاه‌های Surface Pro ۳ متعلق به ۵ سال پیش می‌باشند، مطمئنا تاکنون باتری چنین دستگاه‌هایی به علت گذشت این مدت زمان طولانی دچار افت شدیدی نسبت به حالت اولیه خود شده‌اند از آنجایی که عملکرد باتری بسیار تحت تأثیر گذشت زمان است.

   لذا در رابطه با دستگاهی که شما در حال حاضر دارید به هیچ وجه نمی‌توان طبق سال ۲۰۱۴ و بر طبق زمان عرضه Surface Pro ۳ صحبت کرد.

   اینکه باتری شما تا به امروز تا چه حد افت عملکرد داشته است، تأثیر مستقیمی بر روی مدت زمان شارژدهی دستگاه داراست.

   اما اگر امروز ما در تابستان سال ۲۰۱۴ بودیم، دستگاه Surface Pro ۳ شما در حالت کارهای سبک همانند کار با مجموعه نرم افزاری Office می‌بایست تا ۱۰ ساعت، کارهای معمولی همانند پخش ویدئو تا ۹ ساعت و در کارهای سنگین همانند اجرای بازی که موجب روشن شدن فن خنک کننده می‌شود، تا ۲.۵ ساعت از حالت %۱۰۰ پر خود باتری نگه داشته و سپس خاموش شود.

 5. با سلام
  اون قسمتی که فرمودید که دمای زیاد حافظه ssd به مرور زمان از بین می بره من زمانی که حجم زیادی ۷۰gb رو با idm دانلود می کنم اخرش سیستم کند میشه و اون قسمتی که task manger میزان کارکرد دیسک رو میزه ۱۰۰ درصد
  در این حالت هارد صدمه میبینه؟
  بعد من تقریبا ۲۰ ساعت توی روز surfacebook روشن هست ( نصف زمان دانلود می کنم) به طوری که قبل از دانلود میزارم به ۱۰۰ درصد برسه بعد شروع می کنم اخرش که تموم شد از شارژ جدا می کنم روزی حد اکثر یه بار شارژ میشه
  حالا در این مورد خود دستگاه اسیب می بینه؟

  ممنوم و سپاس فراوان

  1. در حالت کلی، استفاده از هرچیز باعث اصطحلاک آن خواهد شد که این مورد در رابطه با حافظه‌ها نیز صادق است. اما به طور خاص درمورد حافظه‌ها، خب پر و خالی شدن آنها به معنی استفاده است و یکی از اعداد عمر صنعتی آنها می‌باشد. اما این عدد عمر در رابطه با حافظه‌های خشک SSD بسیار بیشتر از حافظه‌های سنتی دیسکی HDD است. بدین معنی که تقریبا می‌توان گفت شما هیچوقت در عمر انسانی خود قادر نخواهید بود تا عدد عمر یک SSD را به پایان برسانید. البته این عدد در رابطه با اصل قسمت حافظه در HDDها نیز بالاست اما به علت محدودیت‌های فیزیکی دیسک چرخان عدد واقعی و عملیاتی بسیار کاهش می‌یابد.

   در هرحال منظور ما از مطرح نمودن موضوع فوق این است که، استفاده از یک حافظه SSD به آن آسیب آنی وارد نمی‌کند؛ و البته که منظور ما از آنی یعنی در طول ۲ تا ۳ سال و نه آنی همان لحظه به طوریکه منظور ما از غیر آنی، ۲۰ تا ۳۰ است. لذا اینکه حافظه SSD دستگاه شما در حال استفاده باشد و حتی در طول کل روز میزان نشان داده شده استفاده از آن در نرم افزار Task Manager برابر با %۱۰۰ باشد، باز هم جای نگرانی نیست.

   اما مواردی که به عمر یک حافظه SSD آسیب می‌زنند، پیش از هرچیزی نوسان شدت جریان ورودی به آن است که تأثیر آن بسیار آنی تلقی می‌شود. کنترل این موضوع از دست شما خارج است بنابراین به آن چندان نمی‌پردازیم.

   در درجه دوم، درجه حرارت بالا بزرگترین دشمن حافظه‌های SSD است که به صورت آنی یعنی طی ۲ تا ۳ سال می‌تواند تأثیر بالا %۴۰ بر عملکرد حافظه SSD شما بگذارد. به همین علت است که حتی اگر یک دستگاه Surface در حد و اندازه یک ابر کامپیوتر هم قدرت سخت افزاری داشته باشد، باز هم برای کارهای سنگین طولانی مدت روزانه طراحی نشده است و شرکت مایکروسافت همواره سعی در مخفی نمودن این موضوع در رابطه با دستگاه‌های خود دارد؛ به هرحال باید رقیبی از نظر اعداد برای MacBook Pro در خانواده Surface وجود داشته باشد. حال آنکه پیشنهاد ما در سرفیس نیوز همیشه انتخاب Surface Pro به جای Surface Book بوده است به دلایل بسیار متعدد که فقط یکی از عدم وجود پردازنده گرافیکی مجزا در Surface Pro است که عمر آن را بالا می‌برد و البته بسیار بسیار دلایل دیگر.

   در مطلب باتری نیز توضیح داده شده است که اگر خارج از خانه از دستگاه استفاده نمی‌کنید، خب اصلا آنرا هیچگاه بدون حضور شارژر روشن نکنید. اما روزی یکبار شارژ شدن یک امر طبیعی است و با چنین روندی باتری شما تا حدود ۱۰۰۰ روز از ابتدای خریداری در حالت مناسبی قرار خواهد داشت؛ یعنی در حدود ۳ سال.

 6. در حالتی که دستگاه خاموش هست و شارژ باتری هم ۱۰۰ درصد است باز باید شارژر به دستگاه متصل باشه یا میتونیم در این حالت از دستگاه شارژر رو جدا کنیم و قبل از روشن کردن به دستگاه متصل کنیم یا شارژر تا زمانی که نخواهیم دستگاه را حمل کنیم باید به آن(چه در حالت خاموش و چه در حالت روشن) متصل باشد

  1. درود بر شما.

   همواره متصل نگه داشتن دستگاه Surface شما به شارژر بدین علت در مطلب پیش رو ذکر شده است که از استفاده از باتری جلوگیری شود. چراکه اتصال شارژر به یک دستگاه Surface به معنی خارج شدن باتری آن از مدار و تعمین نیرو صرفا از شارژر است تا باتری کنار گذاشته شود. بنابراین براساس عمر کلی باتری‌ها که به عدد دفعات شارژ و دشارژ مربوط می‌شود، رفتار ذکر شده در جهت افزایش عمر کلی باتری به حساب می‌آید.

   لذا تا زمانیکه شارژر در دسترس شماست، اصلا از باتری خود استفاده نکنید و در این حین سعی کنید تا برای نشان موردی در صفحه نمایش خود به دیگران، دستگاه را از برق نکشید و مجددا به برق بزنید، چراکه اینکار باعث کم شدن از عدد عمر کلی شارژ و دشارژ تعریف شده برای باتری شما خواهد شد.

 7. سلام و عرض ادب پاسخ هايي كه براي دوستان دادين بسيار مفيد و كارا بودن و من به جوابم رسيدم همچنين فرموديد گرما به مرور باعث كاهش عمر دستگاه ميشود اين صداقت شما را نشان ميدهد حالا به عنوان نماينده يا وارد كننده surface، كه تا اين روز تا اين حد صداقت رو كم ديده بودم من بيشتر از اين طرفدارتان شدم اميدوارم هميشه سربلند باشيد

  1. درود بر شما.

   ممنون از حسن نظر شما که پاسخ زحمت‌های ما در سرفیس نیوز را می‌دهد.

   اما پیش از هرچیز باید بگوییم ما هیچگاه ادعای نمایندگی یا وارد کردن محصولات Microsoft را نداشته و نداریم. این شرکت اصلیتی آمریکایی دارد که براساس تحریم‌های کنگره حق احداث نمایندگی در کشورهای هفت گانه از جمله ایران را دارا نیست.

   و درباره ارتباط سرفیس نیوز و فروشگاه سرفیس ایران باید گفت که این دو، موارد کاملا جدایی از یکدیگر هستند. سرفیس نیوز به عنوان وبسایتی مستقل در زمینه اطلاع رسانی و آموزش برای دستگاه‌های Microsoft Surface به زبان فارسی فعالیت می‌کند. با توجه به این موضوع، شرکت سرفیس ایران به عنوان زیر مجموعه شرکت ایران نوت بوک حمایت مالی از سرفیس نیوز را عهده‌دار است که در قبال آن، لینک خرید مدل‌های مختلف از سرفیس ایران در سرفیس نیوز قرار داده می‌شود.

   لذا کار ما در سرفیس نیوز به هیچ وجه فروش کالا نیست و صداقت موجود نیز به همین دلیل است؛ البته که صداقت و از نظر ما، تخصص در مطالب ارائه شده به علت تیمی است که سالها در درجه اول خود استفاده کنندگان دستگاه‌های Surface هستند و نه فروشنده کالا.

   امیدواریم به میزان کافی بتوانیم قدردان کاربرانی چون شما باشیم.

 8. با سلام و تشکر برای مطالب خیلی خوبتون.
  من یک مدل surface ۴ رو حدود ۲ سال پیش خریداری کردم. در حالت روشن بودن و کار کردن باش مشکل خاصی ندارم اما چند ماهی هست حتی وقتی در حالت shut down هست از شارژ باتری کم میشه. خیلی ممنون میشم راهنمایی بفرمایین.

  1. درود بر شما.

   پیش از هرچیز باید بگوییم که متأسفانه شرکت Microsoft هیچگاه دستگاهی به نام Surface ۴ را تولید نکرد.

   اما چنانچه منظور شما Surface Pro ۴ است (از آنجایی که Surface Pro ۳ کاملا با Surface ۳ از همه نظر متفاوت است)، باید بگوییم که مشکل گزارش شده توسط شما شایع‌ترین مشکلی است که در رابطه با Pro ۴ در بخش پشتیبانی WhatsApp سرفیس نیوز به ما گزارش شده است.

   موضوع به وجود آمده به علت کاهش چشمگیر عملکرد باتری دستگاه شما تحت تأثیر مرور زمان و درجه حرارت بالای دستگاه است.

   برای این مشکل دو راه حل وجود دارد، ابتدا نرم افزاری سپس سخت افزاری.

   راه‌حل نرم افزاری آن، خاموش نمودن قابلیتی است که جریان برق را همواره در برد دستگاه حفظ کرده و باعث خواهد شد تا دستگاه سریع‌تر بالا آید. به منظور خاموش نمودن این قابلیت توسط دستیار Cortana عبارت Power را نوشته و از بین نتایج جستجو، گزینه Power & sleep settings را انتخاب کرده تا وارد برنامه Settings شوید.

   در قسمت کناری سمت راست این صفحه، بر روی گزینه Additional power settings بزنید.

   در پنجره جدید باز شده، از قسمت کناری سمت چپ پنجره، بر روی گزینه Choose what the power buttons does بزنید.

   در این صفحه و با زدن بر روی گزینه زیر، می‌توانید تنظیمات را دچار تغییر نمائید:

   Change settings that are currently unavailable

   در اینجا اگر می‌خواهید دستگاه شما به هنگام خاموش بودن باتری مصرف نکند، گزینه زیر را غیرفعال نمائید. اما توجه کنید که غیرفعال نمودن گزینه زیر، باعث بلند شدن مدت زمان بالا آمدن دستگاه شما خواهد شد:

   Turn on fast startup (recommended)

   و راه دوم سخت افزاری هم خب تعویض باتری دستگاه شما توسط بخش فنی سرفیس ایران خواهد بود.

 9. با یلام من برای استفاده خانگی دارم (فیلم و دانلود …) و همیشه به شارژ وصله و زمانی که دستگاه خاموش می کنم شارژر جدا می کنم و قبل از روشن کردن دستگاه دویاره به دستگاه متصل می کنم ولی مقدار باتری حدودا ۹۶ درصده و دوباره خودشو شارژ می کنه حالا اگه اصلا از شارژر جدا نکم مشکل پیدا می کنه؟ ممنون

  1. درود بر شما.

   اولا باید گفت چنانچه دستگاه شما Surface Pro ۴ و یا قدیمی‌تر است، مورد گزارش شده در رابطه با کاهش درصد باتری به هنگام خاموش بودن کاملا طبیعی بوده و به علت گذر زمان می‌باشد.

   اما در رابطه با عدم قطع نمودن شارژر، هیچ مانعی برای انجام این کار وجود نداشته و شما می‌توانید همواره دستگاه خود را به برق نگاه دارید.

 10. با سلام و درود …
  با توجه به مثال شما در رابطه با وجود چیپ BQ در surface pro۴ آیا این چیپست در نسل های قدیمی تر هم موجوده ؟
  دستگاه بنده pro۳ میباشد …
  با تشکر

  1. درود بر شما.

   تمامی دستگاه‌های Surface Pro ساختار مشابهی دارا هستند که دستگاه‌های قدیمی‌تر همانند Surface Pro ۱,۲,۳ را نیز شامل می‌شود.

   اما در رابطه با دستگاه‌های Microsoft Surface اصیل و Surface ۲ که ساختار با پردازنده ARM دارا هستند، متأسفانه اطلاعاتی موجود نیست. همچنین دستگاه Surface ۳ که پردازنده آن از نوع Atom است، لذا ما نظری در رابطه با سه دستگاه مذکور نمی‌توانیم بدهیم.

 11. با سلام و تشکر از مطلب خوبتون. من یک ماه پیش سرفیس پرو ۶ گرفتم. وقتی شارژ باتری ۱۰۰ درصد هست و من سرفیس رو شب خاموش میکنم و اون رو از شارژر هم جدا میکنم، فردا (بعد از تقریبا ۱۰ ساعت) که اون رو دوباره روشن میکنم، با وجود اینکه خاموش بوده ولی در حدود ۱۵ درصد از شارژ باتری کم میشه. آیا این طبیعی هست و آیا راهی برای برطرف کردنش هست؟ ممنون.

  1. درود بر شما.

   راه‌حل نرم افزاری این موضوع، خاموش نمودن قابلیتی است که جریان برق را همواره در برد دستگاه حفظ کرده و باعث خواهد شد تا دستگاه سریع‌تر بالا آید. به منظور خاموش نمودن این قابلیت توسط دستیار Cortana عبارت Power را نوشته و از بین نتایج جستجو، گزینه Power & sleep settings را انتخاب کرده تا وارد برنامه Settings شوید.

   در قسمت کناری سمت راست این صفحه، بر روی گزینه Additional power settings بزنید.

   در پنجره جدید باز شده، از قسمت کناری سمت چپ پنجره، بر روی گزینه Choose what the power buttons does بزنید.

   در این صفحه و با زدن بر روی گزینه زیر، می‌توانید تنظیمات را دچار تغییر نمائید:

   Change settings that are currently unavailable

   در اینجا اگر می‌خواهید دستگاه شما به هنگام خاموش بودن باتری مصرف نکند، گزینه زیر را غیرفعال نمائید. اما توجه کنید که غیرفعال نمودن گزینه زیر، باعث بلند شدن مدت زمان بالا آمدن دستگاه شما خواهد شد:

   Turn on fast startup (recommended)

 12. سلام، اشکالی داره باتری بعد از اینکه تا ۱۰۰ درصد شارژ شد هنوز به برق متصل باشه در حالی‌که دستگاه خاموش هست ؟

  1. درود بر شما.

   همانطور که در مطلب حاضر به صورت کامل توضیح داده شده است، به محض اتصال برق به دستگاه، باتری از مدار خارج می‌شود. لذا دقیقا همانطور که کامپیوتر رومیزی شما همواره متصل به برق است، دستگاه سرفیس نیز رفتار مشابه را از خود نشان می‌دهد. لذا چنانکه همواره به برق متصل نگه داشتن یک کامپیوتر رومیزی مشکلی را به وجود نمی‌آورد، برای یک دستگاه سرفیس نیز مشکلی را به وجود نخواهد آورد.

 13. با سلام
  من سرفیس بوک دارم یه روزه که فن دستگاه صدای متفاوت میده یجور ویز ویز میکنه صدای طبیعی فن هم به هاش هست
  می خواستم ببینم باید فنش تعویض بشه حدود ۲ سال نیم هست که دارمش؟
  برای تعویض فن صفحه نمایشگر باید در بیاد اون وقت lcd خراب نمیشه؟
  بعد کجا ببرم؟

  1. درود بر شما.

   باید بگوییم که گرد و غبار و پرز گرفتن پره‌های موتور فن خنک کننده در لپ‌تاپ‌ها پس از گذشت مدت زمان از استفاده مداوم، بسیار شایع است و به همین علت لپ‌تاپ شما باید هر چند سال یکبار سرویس شود.

   همچنین ممکن است فن شما نیز بر اثر چرخیدن تحت زاویه دچار مشکل شده باشد و نیاز به تعویض پیدا کند.

   در رابطه با نحوه باز کردن دستگاه‌های Surface باید بگوییم چنانچه تعمیرات سخت افزاری شما در بخش فنی سرفیس ایران به انجام برسد، مسئولیت شکستن صفحه نمایش برعهده سرفیس ایران خواهد بود و جای نگرانی نیست.

   به منظور ارتباط با بخش فنی سرفیس ایران می‌توانید به WhatsApp مربوط به پشتیبانی در سرفیس نیوز مراجعه نمائید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوشته های مشابه

بلوک تبلیغ حذف شد

با غیرفعال کردن بلوک تبلیغات از ما حمایت کنید.